Ispanaklı Kinoa Salatası
Kurutulmuş Cranberries eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
623 kcal / porsiyon (23.6 gr protein / 26 gr yağ / 77 gr karbonhidrat)

Hem mideni, hem de ruhunu besleyecek bir tarifle karşındayız. Taptaze ıspanak ve havuç, kinoa, nohutlar, hardal sos ve nefis yemişler.

Malzemeler
1 adet Havuç
1 diş Sarımsak
100 gr Ispanak
1 yk Dijon Hardal
200 gr Haşlanmış Nohut
30 gr Ceviz
30 gr Kurutulmuş Cranberries
1 yk Elma Sirkesi
0.75 sb Kinoa
Nasıl Pişirilir?
1. Kinoayı pişir
Fırını 220 derecede ısıt. Küçük bir tencereye 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kinoaları ekle ve 30 saniye kadar kavur. 1.5 su bardağı soy ve büyük bir tutam tuz koyup kaynat. Su kaynadığı zaman ateşi kıs ve tencerenin kapağını kapat. 15 dakika boyunca, kinoalar suyunu çekene dek pişir.
2. Nohutları fırınla
Nohutları süz ve pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine yay. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandır. Nohutları tek kat olacak şekilde tepsiye yay ve fırına ver. 7 dakika kadar, nohutlar çıtır bir kıvama gelinceye dek pişir.
3. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Havucun saplarını kes ve soy. İnce daireler halinde doğra. Sarımsağı iyice kıy. Ispanak yapraklarını saplarından ayır ve kabaca doğra. Cevizleri kabaca doğra. Kurutulmuş cranberries’leri kabaca doğra.
4. Sosu hazırla
Küçük bir kaseye hardalı, sirkeyi, dilediğin kadar sarımsağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy. Güzelce karıştır ve tadarak dilediğin kadar tuz ve karabiber koy. Tekrar karıştır.
5. Salatayı hazırla
Büyük bir kaseye kinoayı, nohutları, ıspanak yapraklarını, havuçları, ceviz parçalarının 3/4'ünü ve kurutulmuş cranberries’lerin 3/4'ünü koy. Salata sosu, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
6. Tabakları hazırla
Salatayı tabaklara böl. Üzerlerini kalan ceviz parçaları ve kurutulmuş cranberries’ler ile süsleyerek servis et. Afiyet olsun!