Izgara Hindi Fileto
Çilekli Semizotu, Ceviz ve Kaymak Lor eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
25 - 30 dk.
Kalori
497 kcal / porsiyon (36 gr protein / 24 gr yağ / 38 gr karbonhidrat)

Mevsimin en güzel yeşilliklerinden Omega-3 kaynağı semiz otu ve en güzel meyvelerinden B-C-K vitaminleri deposu çilek ile nefis bir salata hazırladık. Protein olarak, kas kütleni artırmak için yüksek lif ve yüksek protein yapılı hindiyi kullandık. Hepsini, az yağlı ama nefis lezzetli keçi lor peyniri ve ceviz ile taçlandırdık. 

 

Mutfak Gereçleri

Küçük Boy Tencere

2 x Küçük Boy Kase

Orta Boy Tava

Büyük Boy Kase

Malzemeler
300 gr Hindi Göğüs Fileto
1 paket Hindi Baharatı (1 tk Kuru Kekik x 1 tk Toz Kırmızı Biber)
0.25 sb Karabuğday
55 gr Semizotu
1 adet Kırmızı Soğan
2 yk Kırmızı Şarap Sirkesi
1 sb Çilek
3 dal Taze Kekik
1 yk Beyaz Şarap Sirkesi
1 tk Bal
0.25 sb Keçi Lor
15 gr Ceviz
Nasıl Pişirilir?
1. Karabuğdayı haşla

Küçük bir tencere su kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Su kaynayınca karabuğdayları ekle; 15 dakika kadar karabuğdaylar yumuşayana dek pişir. Süz ve kenara al.

2. Malzemeleri hazırla

Semizotu yapraklarını kalın saplarından kopar. Kekik yapraklarını saplarından kopar ve güzelce kıy. Çileklerin saplarını kopar, daireler şeklinde dilimle. Cevizleri kabaca doğra. Kırmızı soğanın köklerini kes, ikiye böl, kabuklarını soy ve ince ince doğra.

(Not: Çiğ soğan sevmiyorsan soğanları bir süzgece koy, su ısıtıcıda veya ufak bir tencerede su kaynat ve üzerine dök. Sıcak sudan süzdüğün kırmızı soğanları küçük bir kaseye al. Kırmızı şarap sirkesini ekle. Soğanları ara ara karıştırmayı ihmal etme.)

3. Ballı kekikli sosu hazırla

Küçük bir kaseye beyaz şarap sirkesini, balı, kekik yapraklarını ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekle. Güzelce karıştır. Tuz ve karabiber ile tatlandır.

4. Hindi göğüs filetoları pişir

Hindileri havlu peçete yardımıyla hafifçe bastırarak kurula. Her bir tarafını hindi baharatı ile tatlandır. Orta büyüklükte bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekle ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Isınan tavaya hindileri koy; her bir tarafını 4 – 6’şar dakika boyunca, hindiler güzelce kızarıp içleri tamamıyla pişene dek pişir. Pişen hindileri kenara al ve dinlendir.

5. Salatayı birleştir

Büyük bir kaseye semizotunu, çilekleri, cevizleri ve karabuğdayı ekle. Kırmızı soğanları (soğanları sirke ile yumuşattıysan fazla sirkeyi kasesinde bırakarak) ilave et. Ballı kekikli sosu ekle ve güzelce karıştır. Tuz ve karabiber ile tatlandır.

6. Hindileri dilimle ve servis et

Dinlenen hindileri çatal yardımıyla dilimlere ayır. Çilekli salatayı tabaklara bölüştür. Üzerlerine hindi parçalarını paylaştır. Lor peyniriyle süsleyerek servis et. Afiyet olsun!