Acı Soslu Tavuk Fileto
Sebzeli ve Baharatlı Kuskus eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
750 kcal / porsiyon (50 gr protein / 35 gr yağ / 60 gr karbonhidrat)

Toz kırmızı biber, kuru nane, kimyon ve sarımsak tozu ile çeşnilendirdiğimiz sebzelerle kuskusumuzu hazırlıyoruz. Üzerine dışı çıtır, içi yumuşacık tavuklar. Ve en üste de acı soslu yoğurt sos. Nefis!

Malzemeler
2 adet Taze Soğan
1 adet Köy Biberi
2 adet Tavuk Göğüs Fileto
4 yk Süzme Yoğurt
1 adet Domates
1 adet Havuç
1 paket Baharat (1 tk Toz Kırmızı Biber, 0.5 tk Kuru Nane, 0.5 tk Kimyon, 0.5 tk Sarımsak Tozu)
1 yk Tavuk Bulyon
1 yk File Badem
1 yk Acı Sos
0.5 sb Kuskus
Nasıl Pişirilir?
1. Tavukları pişir

Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Tavukları havlu peçeteyle hafifçe bastırarak kurut. Her bir tarafını tuz ve karabiberle tatlandır. Büyük bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Tavukları ekle ve her bir tarafını 7şer dakika kadar pişir. Tavukları kenara al. Tavayı tekrar kullanacaksın.

2. Kuskusu haşla

Küçük bir tencerede su kaynat. Kaynayan suya tavuk bulyonu koy ve 30 saniye kadar karıştırarak çözdür. Kuskusları ilave et, 8 dakika kadar kuskuslar yumuşayıncaya dek pişir. Süz ve kenara al.

3. Malzemeleri hazırla

Taze soğanı ince ince doğra. Köy biberinin sapını kesip at. Biberi boyuna ikiye böl, kaşık yardımıyla çekirdeklerini ve damarlarını çıkar. Olabildiğince küçük küpler halinde doğra. Havucun saplarını kesip at; boyuna ikiye böl ve olabildiğince küçük küpler halinde doğra. Domatesi küçük küpler halinde doğra.

4. Sebzeleri pişir

Tavukları pişirdiğin tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Havuç ve biberi koy; tuz ve karabiberle tatlandırıp 5 dakika kadar sık sık karıştırarak pişir. Domatesleri ve baharatı ekle 2 – 3 dakika kadar ara ara karıştırarak pişir. Kuskusu tavaya koy, ateşi kıs. Güzelce karıştırıp kenara al.

5. Yoğurdu hazırla

Küçük bir kaseye yoğurdu, dilediğin kadar acı sosu tuz ve karabiberi ekle. 1’er yemek kaşığı su ekleyerek karıştır. Dilediğin akışkanlık kıvamına gelince kenara al.

6. Tabakları hazırla

Sebzeli kuskusu tabaklara paylaştır. Üzerlerine tavukları koy. Badem ve taze soğan parçalarıyla süsle. Yoğurtla birlikte servis et. Afiyet olsun!