Akdeniz Baharatlı Tavuk Parçaları
Brokoli Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 dk.
Kalori
582 kcal / porsiyon (47 gr protein / 27 gr yağ / 39 gr karbonhidrat)

Yaz aylarına özlem duyanlar için Akdeniz baharatlı tavuk parçaları hazırladık. Brokoli ve fasulye ile altlığını hazırladığımız tabağımızda, keskin tatları dengelemek için mevsimin en güzel meyvelerinden mandalinayı seçtik.

Malzemeler
300 gr Tavuk Göğüs Fileto
0.5 sb Beyaz Peynir
1 diş Sarımsak
1 adet Kapya Biber
150 gr Brokoli
1 adet Mandalina
1 yk İtalyan Baharatı
200 gr Haşlanmış Fasulye
1 adet Kırmızı Soğan
1 yk Elma Sirkesi
Nasıl Pişirilir?
1. Tavuğu marine et
Tavukları havlu peçeteyle hafifçe bastırarak kurula. Tavuk göğüslerini lokmalık küpler halinde doğra ve orta boy bir kaseye koy. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, İtalyan baharatının yarısı, tuz ve karabiberle karıştır.
2. Malzemeleri hazırla
Tüm malzemeleri yıka ve kurut. Orta boy bir tencerede su kaynat. Sarımsağı iyice kıy veya rendele. Mandalinayı soy ve dilimlerine ayır. Kapya biberin sapını kesip at, uzunlamasına kes, kaşık yardımıyla damarlarını ve çekirdeklerini soy. Kapya biberi küçük küpler halinde doğra. Kırmızı soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve küçük küpler halinde doğra. Brokolinin kalın saplarını kesip at ve lokma büyüklüğünde çiçekler halinde doğra. Fasulyeleri süz.
3. Brokolileri haşla
3. Brokolileri haşla Kaynayan suya brokolileri koy. Brokolileri 5 – 6 dakika kadar haşla. Süz ve kenara al. Tuz ve karabiberle tatlandır.
4. Tavukları pişir
Brokoliler pişerken orta boy bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta yüksek derece ateşte ısıt. Tavukları havlu peçeteyle hafifçe bastırarak kurula ve tavaya koy. 7 – 9 dakika kadar, ara ara karıştırarak (tercihen 30 saniyede bir kere) tavukların içi tamamıyla pişene dek pişir.
5. Salata sosunu ve salatayı hazırla
Tavuklar pişerken büyük bir kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve elma sirkesini koy. Dilediğin kadar sarımsağı, kalan İtalyan baharatını, tuz ve karabiber ekle; iyice karıştır. Haşlanmış brokolileri, mandalina dilimlerini, kapya biberleri, fasulyeleriı ve dilediğin kadar kırmızı soğanı ilave et. Güzelce karıştır.
6. Tabakları hazırla
Salatayı kaselere veya tabaklara paylaştır. Üzerlerine tavuk küplerini yerleştir. Beyaz peynirle (ufalayarak) süsleyerek servis et. Afiyet olsun!