Antrikotlu Thai Noodle
Börülce Fasulyesi ve Limon Otu eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 - 35 dk.
Kalori
681 kcal / porsiyon (51 gr protein / 32 gr yağ / 37 gr karbonhidrat)

Bu antrikotlu noodle tarifi vücuduna iyi gelecek! Vücudun lif zengini havuç sayesinde kendini daha uzun süre tok hissedecek ve börülce fasulyesi ile protein, demir, çinko, potasyum ve mangenez minerallerini alarak sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirecek.

 

Mutfak Gereçleri

Büyük Boy Kase

Küçük Boy Kase

Büyük Boy Tava

Malzemeler
120 gr Pirinç Noodle
15 gr Yer Fıstığı
1 dal Limon Otu
1 adet Chili Biber
1 adet Kapya Biber
1 yk Susam Yağı
2 adet Havuç
2 yk Organik Elma Sirkesi
2 yk Soya Sosu
2 adet Antrikot
80 gr Börülce Fasulyesi
7 gr Nane
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırlayın

Küçük bir tencerede su kaynatın (veya su ısıtıcı kullanın). Tüm taze malzemeleri yıkayıp kurutun. Havuçların uçlarını kesin, kabuklarını soyun. Soyucu ile ince havuçları, baştan uç kısmına kadar ince şeritler halinde soyarak dilimleyin (soyucunuz yoksa bir bıçak yardımıyla ince şeritler halinde kesin). Kapya biberin sapını kesi, uzunlamasına ikiye bölüp çekirdeklerini çıkartın. Boylamasına ince ince dilimleyin. Börülce fasulyelerinin uçlarını kesin, fasulyeleri ikiye bölün. Limon otunun uçlarını kesin, dış kabuğunu çıkartın ve güzelce doğrayın. Nane yapraklarını saplarından ayırın ve ince ince doğrayın. Chili biberin sapını kesin, uzunlamasına ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkartın. Güzelce doğrayın. Biberle işiniz bittiğinde ellerinizi güzelce yıkayın. Yer fıstıklarını kabaca doğrayın.

2. Pirinç noodle'ları hazırlayın

Kaynayan suyu derin bir kasenin içerisine koyun ve pirinç noodleları ekleyin. Üzerini streç film veya bir havlu ile kapatıp 4 - 5 dakika kadar pişmeye bırakın. Piştiği zaman süzün ve kenara alın.

3. Etleri pişirin

Büyük boy bir tavaya susam yağının yarısını koyun ve orta-yüksek derece ateşte ısıtın. Antrikotları ekleyin, her bir tarafını orta pişmiş için 2 – 3'er dakika, iyi pişmiş için 4 – 5'er dakika pişirin. Etleri tavadan alın ve dinlenmeye bırakın. Tavayı dikkatli bir şekilde silin. Tekrar kullanacaksınız.

4. Thai noodle sosunu hazırlayın

Küçük bir kaseye soya sosunu, elma sirkesini ve dilediğiniz kadar chili biberi ekleyin. Güzelce karıştırın.

5. Noodle'ı tamamlayın

Etleri pişirdiğiniz tavayı alın ve kalan susam yağını ekleyin; limon otunu ilave edin ve 1 dakika kadar pişirin. Havuçları, kapya biberi ve börülce fasulyelerini ekleyin. 3 dakika daha, sebzeler hafifçe yumuşayıncaya dek pişirin. Pirinç noodle’ları ve sosu ekleyin, 2 dakika boyunca, tüm malzemeler güzelce birleşene dek pişirin. Tavayı ocaktan alın, nane yapraklarını ekleyin ve karıştırın.

6. Tabakları hazırlayın

Dinlenen antrikotları ince ince dilimleyin. Sebzeli pirinç noodle’ı tabaklara paylaştırın. Üzerlerine antrikot dilimlerini ekleyin. Yer fıstığı parçalarıyla süsleyin. Afiyet olsun!