Avokadolu Bulgur Kasesi
Dereotlu Salata Sosu ve Bulgur eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
521 kcal / porsiyon (12 gr protein / 30 gr yağ / 59 gr karbonhidrat)

İyi malzeme, iyi yemek! Taptaze roka, salatalık, havuç, domates ve avokado! Eşlikçi olarak da haşlanmış bulgur ve nefis bir sos.

Malzemeler
1 sb Bulgur
75 gr Roka
75 gr Roka
1 adet Havuç
8 adet Kokteyl Domates
1 adet Avokado
4 yk Yoğurt
1 diş Sarımsak
2 gr Dereotu
1 adet Limon
Nasıl Pişirilir?
1. Bulguru haşla
1. Bulguru haşla Küçük bir tencerede su ve büyük bir tutam su kaynat. Bulguru ilave et, 15 dakika kadar bulgurlar yumuşayıncaya dek pişir. Süz ve tencereye geri al. 1 – 2 dakika dinlendikten sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır.
2. Malzemeleri hazırla
Havucu soy, boyuna ikiye böl ve yarım ay şeklinde doğra. Domatesleri dörde böl. Salatalığı ince daireler halinde doğra. Dereotu yapraklarını saplarından ayır ve iyice doğra. Sarımsağı iyice kıy veya rendele. Limonu ikiye böl.
3. Dereotu sosunu hazırla
Küçük bir kaseye dereotunu ve yoğurdu koy. Birkaç damla limon suyu, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce çırp. 1 yemek kaşığı su ilave edip tekrar karıştır. Sosun kıvamını daha akışkan seviyorsan çok az miktarlarda su ekleyerek kıvamını aç.
4. Roka yapraklarını tatlandır
Roka yapraklarını kalın saplarından ayır ve kabaca doğra. Orta boy bir kaseye koy; 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
5. Tabakları hazırla
Avokadoyu boyuna ikiye böl, çekirdeğini çıkar. Kaşık yardımıyla avokadoyu kabuklarından ayır ve ince ince dilimle. Bulguru tabaklara paylaştır. Üzerlerine roka yapraklarını koy. Domatesi, salatalığı, havucu ve avokado dilimlerini paylaştır. Dilediğin kadar dereotu sosuyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!