Baharatlı Izgara Hellim
Tabule Salatası ve Ceviz Parçaları eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
731 kcal / porsiyon (35 gr protein / 48 gr yağ / 46 gr karbonhidrat)

Hellim peyniri tek başına bile nefis iken, baharatlanmış ve kızartılmış haline nefis ötesi demek gerekiyor herhalde! :) Tabule salatımızın üzerine yakıştırdığımız bu lezzete, taptaze ceviz parçaları ayrıca nefis bir şekilde eşlik ediyor.

Malzemeler
150 gr Yoğurt
200 gr Hellim Peyniri
2 adet Salkım Domates
10 gr Taze Nane
10 gr Maydanoz
2 dal Taze Soğan
1 adet Limon
0.5 tk Toz Kırmızı Biber
25 gr Ceviz
0.5 sb Bulgur
Nasıl Pişirilir?
1. Bulguru haşla

Küçük bir tencerede su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Bulguru ilave et, 15 dakika kadar, bulgurlar yumuşayıncaya kadar pişir. Süz ve tencereye geri al.

2. Malzemeleri hazırla

Domatesi küçük küpler halinde doğra. Taze nane ve maydanoz yapraklarını saplarından ayır; ayrı ayrı kalacakları şekilde iyice doğra. Taze soğanı ince ince doğra. Limonu ikiye böl. Cevizi kabaca doğra. Hellim peynirini 8 parça halinde doğra, küçük bir kaseye koy, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve dilediğin kadar toz kırmızı biberle tatlandırıp karıştır.

3. Peynirleri pişir

Büyük bir tavayı orta yüksek derece ateşte ısıt. Hellimleri ekle, her bir tarafını 1’er dakika kadar, kızarıncaya dek pişir. Kızaran hellimleri kenara al.

4. Naneli yoğurdu hazırla

Küçük bir kaseye yoğurdu ve nane yapraklarını koy. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.

5. Bulguru tamamla ve tabakları hazırla

Pişen bulgurun içine domatesleri, maydanoz yapraklarını, taze soğanı, yarım yemek kaşığı limon suyunu, 1 yemek kaşığı zeytinyağını koy. Güzelce karıştır ve tabaklara böl. Üzerlerine hellim peynirlerini paylaştır ve ceviz parçalarıyla süsle. Yanlarında naneli yoğurt ile servis et. Afiyet olsun!