Baharatlı Mantar Sote
Kepekli Pilav ve Badem Parçaları eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
527 kcal / porsiyon (15 gr protein / 22 gr yağ / 74 gr karbonhidrat)

Kimyonun keskin, zerdeçalın hardalımsı ve toz kişnişin ferah tadı ile mantarlarımızı soteledik. Yanına da sağlıklı esmer pilavı hazırladık. 😋💪

Malzemeler
2 adet Domates
300 gr Mantar
2 yk Domates Salçası
10 gr Maydanoz
1 Chili Biber
1 paket Mantar Baharatı (1 tk Kimyon, 1 tk Toz Kişniş, 1 tk Zerdeçal)
1 yk Sebze Bulyon
1 adet Kuru Soğan
1 yk File Badem
0.75 sb Esmer Pirinç
Nasıl Pişirilir?
1. Pirinçleri haşla
Orta boy tencerede su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Kaynayan sudan 1 su bardağı suyu ayır. Kaynayan suya pirinçleri ekle. 20 – 25 dakika boyunca, pirinçler yumuşayıncaya dek haşla. Süz ve tencereye geri al.
2. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Domatesleri küçük küpler halinde doğra. Mantarları boyuna 4’e böl. Maydanoz yapraklarını kalın saplarından ayır ve kabaca doğra. Chili biberin sapını kesip at; boyuna ikiye böl ve kaşık yardımıyla çekirdeklerini ve damarlarını çıkart. İnce ince kıy. Kuru soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve küçük küpler halinde doğra. Ayırdığın suya sebze bulyonu koy ve karıştırarak çözdür.
3. Mantar soteyi hazırla
Büyük derin bir tavaya (veya orta boy tencereye) 2 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta derece ateşte ısıt. Soğanları ilave et, 2 – 3 dakika kadar yumuşayıncaya dek ara ara karıştırarak pişir. Domatesleri, domates salçasını ve mantar baharatını ekle. 2 dakika karıştırarak pişir. Mantarları, tuz ve dilediğin kadar chili biber ekle, mantarlar ve domatesler birleşinceye dek karıştır. Sebze bulyonu koy. Ateşi yüksek dereceye getir ve karışımı kaynat. Kaynadığı zaman ateşi orta-düşük dereceye getir ve 15 dakika kadar, domates sosunun kıvamı koyulaşıncaya pişir. Ara ara karıştırmayı ihmal etme.
4. Tabakları hazırla
Pişen pilavın içerisine maydanoz yapraklarını, tuz ve karabiber koyup karıştır. Dilersen bademleri daha küçük parçalar halinde doğra. Pilavı ve mantar soteyi tabaklara paylaştır. Badem parçalarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!