Baharatlı Somon Fileto
Kinoa Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
25 dk.
Kalori
553 kcal / porsiyon (38 gr protein / 21 gr yağ / 53 gr karbonhidrat)

Fas mutfağının popüler baharat karışımlarından ras el hanout kelime anlamı olarak “en değerli” anlamına geliyor. Kimyon, kişniş, zencefil ve kırmızı biber gibi keskin nüansların hakim olduğu baharat karışımı somon gibi hafif yağlı et ürünleri ile nefis bir uyum sağlıyor.

Malzemeler
2 adet Somon Fileto
1 adet Domates
7 gr Taze Nane
1 adet Limon
1 yk Ras El Hanout
1 adet Kırmızı Soğan
1 yk Kırmızı Şarap Sirkesi
0.75 sb Kinoa
Nasıl Pişirilir?
1. Kinoayı pişir
Fırını 200 derece ısıt. Küçük bir tencereye 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kinoayı koy ve 30 saniye kadar kavur. 1 su bardağı su ve bir tutam tuz ekle. Suyu yüksek derecede kaynat, su kaynadığı zaman tencerenin üzerini kapa ve ateşi düşük dereceye getir. 15 dakika kadar kinoalar suyunu çekinceye dek pişir.
2. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut Domatesi küçük küpler halinde doğra. Taze nane yapraklarını saplarından ayır ve kabaca doğra. Limonu ikiye böl. Soğanı boyuna ikiye böl, kabuklarını soy ve ince ince doğra. Su ısıtıcıda 4 su bardağı su ısıt.
3. Soğanları marine et
Soğanları süzgece koy ve ısınan suyu üzerine dök. Soğanları küçük bir kaseye koy, kırmızı şarap sirkesini ilave et. Servis edene kadar ara ara karıştırmayı ihmal etme.
4. Somonu fırınla
Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine somonları koy. 1’er tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandır. Üzerlerini ras el hanout baharatıyla kaplayıp fırına ver. 8 - 10 dakika kadar, somonlar tamamıyla pişene kadar pişir.
5. Kinoayı tamamla
Pişen kinoanın içine domatesleri, soğanı, taze nane yapraklarının 2/3'ünü ekle. Birkaç damla limon suyu sık, tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır.
6. Tabakları hazırla
Kinoayı tabaklara paylaştır. Üzerlerine somonları koy. Kalan taze nane yapraklarıyla süsle. Kalan limonu dilimleyerek tabaklarlara birlikte servis et. Afiyet olsun!