Barbekü Soslu Kontrfile
Fırınlanmış Patates Cipsleri ve Yeşil Salata eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
674 kcal / porsiyon (52 gr protein / 31 gr yağ / 48 gr karbonhidrat)

Klasik bir steak tabağı hazırlıyoruz. Barbekü sosunda pişirdiğimiz kontrfile etimizi, ev yapımı patates cipsi ve taptaze yeşilliklerle birlikte servis ediyoruz.

Malzemeler
1 tk Kırmızı Biber
75 gr Karışık Yeşillik
2 dilim Kontrfile
400 gr Taze Patates
4 yk Barbekü sosu
Nasıl Pişirilir?
1. Patatesleri fırınla

Fırını 240 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Patatesleri yarımşar santimlik daireler halinde (kabuklarını soymadan) doğra. Patatesleri fırın tepsisine yerleştir. Üzerlerinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı, toz kırmızı biber, tuz ve karabiber gezdir. Güzelce karıştırıp tek bir kat olacak şekilde yay. Tepsiyi fırına ver, 18 – 20 dakika kadar, patatesler çıtır bir kıvama gelinceye dek pişir. Tepsinin kirlenmesini istemiyorsan alüminyum folyo kullanabilirsin.

2. Etleri pişir

Kontrfile dilimlerini havlu peçeteyle hafifçe bastırarak kurula. 1’er tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ile tatlandır. Orta büyüklükte bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Etleri tavaya koy, her bir tarafını 2 – 3 dakika kadar pişir. Barbekü sosunu etlerin üzerine dökerek tavaya ilave et. Etleri barbekü sosu ile kapla ve tavanın kapağını kapat. Ateşi kısık dereceye getir. 2 dakika kadar pişirerek barbekü sosunun kıvamını yoğunlaştır.

3. Salatayı ve tabakları hazırla

Orta boy kaseye yeşillikleri (elinle kabaca kopararak) koy.

1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandır.

Güzelce karıştır.

Patatesleri tabaklara paylaştır.

Yanlarına yeşillikleri koy.

Et dilimlerini yerleştir ve tavada kalan barbekü sosunu etlerin üzerlerinde gezdir.

Afiyet olsun!