Çıtır Fırın Karnabahar
Domates Soslu Fasulye ve Süzme Yoğurt eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 - 40 dk.
Kalori
679 kcal / porsiyon (34 gr protein / 20 gr yağ / 97 gr karbonhidrat)

Nefis sebze yemeğimizin başrol kahramanı: Çıtır karnabahar. Çok az mayonez ve yine çok az panko kırıntıları ile kapladığımız karnabaharları fırında çıtırdatıyoruz. Aynı ekmek krutonlar gibi, yerken yemeğe çıtır çıtır eşlik ediyorlar ve ekstra olarak lezzet derinliği katıyorlar.

Malzemeler
0.5 sb Süzme Yoğurt
1 adet Kabak
1 diş Sarımsak
1 adet Chilli Biber
7 gr Maydanoz
300 gr Karnabahar
1 paket Karnabahar Baharatı
0.25 tk Acı Pul Biber
2 yk Mayonez
20 gr Panko Ekmek Kırıntısı
200 gr Haşlanmış Barbunya
200 gr Doğranmış Domates
1 adet Kuru Soğan
Nasıl Pişirilir?
1. Çıtır karnabaharları hazırla ve fırınla
Fırını 200 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Karnabaharın kalın saplarını kesip at ve lokmalık çiçekler halinde doğra. Karnabaharları büyük bir kaseye koy, tuz ve karabiberle tatlandırıp mayonezi ekle. Karıştırarak karnabaharları mayonez ile güzelce kapla. Küçük bir kaseye panko ekmek kırıntılarını, baharatın yarısını, dilediğin kadar acı pul biberi ekle. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip tekrar karıştır. Karnabaharların başlarını kaseye batırarak pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine diz. Tepsiyi 20 – 25 dakika kadar, karnabaharlar kızarıp çıtır bir kıvama gelinceye dek pişir.
2. Malzemeleri hazırla
Kabağı küçük küpler halinde doğra. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve iyice kıy. Chili biberin sapını kesip at, boyuna ikiye böl, kaşık yardımıyla çekirdeklerini ve damarlarını çıkar. İyice kıy. Biberler işin bitince elini yıkamayı ihmal etme. Sarımsağı iyice kıy veya rendele. Soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve küçük küpler halinde doğra. Barbunyayı süz.
3. Barbunya fasulyelerini pişir
Küçük bir tencereye 1.5 yemek kaşığı zeytinyağı ekle ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Soğanları ekle; 3 dakika kadar, yumuşayıncaya dek, ara ara karıştırarak pişir. Kabakları ilave et; ara ara karıştırarak 3 dakika daha pişir. Sarımsakları ve kalan baharatı ekle. 30 saniye kadar sarımsaklar kokusunu salıncaya dek pişir. Doğranmış domatesleri ilave et, 5 dakika kadar domateslerin suyu buharlaşıp kıvamı hafifçe koyulaşıncaya dek pişir. Barbunya fasulyelerini ekle, 4 – 5 dakika kadar daha fasulyeler ısınıncaya dek pişir. Tencereyi ateşten al, maydanozların 2/3’ünü ve dilediğin kadar chili biberi ekle. Güzelce karıştır.
4. Tabakları hazırla
Kabaklı barbunya fasulyesi yemeğini tabaklara paylaştır. Karnabaharları üzerlerine ilave et. Üzerlerine (veya dilersen yanına) süzme yoğurt koy. Kalan maydanoz yapraklarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!