Çıtır Patlıcan
Keçi Peyniri ve Kinoa eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 dk.
Kalori
570 kcal / porsiyon (20 gr protein / 25 gr yağ / 71 gr karbonhidrat)

Bu tarifimizde kullandığımız keçi peyniri türü (Büş) Fransa'nın en çok tüketilen peynirleri arasında yer alıyor. Fransızca adı, Buche de Chevre olan bu peynir, hafif koyu tadı ile Türk damak tadına oldukça uygun bir peynir. Bu tarifimizde çıtır patlıcanlara çok nefis bir şekilde eşlik ediyor.  

Malzemeler
1 adet Patlıcan
150 gr Kinoa
28 gr Bal
0.5 yk Nar Ekşisi
2 adet Salkım Domates
1 tk Kuru Kekik
100 gr Keçi Peynir
5 gr Fesleğen
30 gr Panko Ekmek Kırıntısı
Nasıl Pişirilir?
1. Patlıcanları kızart
Fırını 220 derecede ısıt. Patlıcanın sapını kesip at. Patlıcanı uzunlamasına, 4 eşit parçaya ayır. Tüm dilimleri tuz ve karabiberle tatlandır. Büyük bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Patlıcanları koy, her bir tarafını 3 – 4’er dakika kadar, patlıcanlar kızarana dek pişir. Patlıcanları kenara al. Tavayı silmeden kenara al, tekrar kullanacaksın.
2. Kinoayı pişir
Küçük bir tencereye 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kinoaları ekle ve 1 dakika kadar kavur. 1 su bardağı su ekle, yüksek derece ateşte kaynat. Su kaynadığı zaman ateşi kısık dereceye getir, üzerini kapat ve 15 – 20 dakika kadar, kinoalar yumuşayıp suyunu çekene kadar pişir. Süz ve kenara al.
3. Malzemeleri hazırlayın
Salkım domatesleri ikiye böl. Fesleğen yapraklarını saplarından ayır ve ince ince kıy. Küçük bir kaseye balı ve nar ekşisini koy. Güzelce karıştır. Fesleğenleri bir tabağa yay. Keçi peynirini elinle yumuşatarak hafifçe ince uzun bir forma getir. Peynirin her bir tarafını fesleğen ile kapla. Karabiber ile tatlandırıp dilimle.
4. Patlıcanları fırınla
Kızarmış patlıcanları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. Her bir dilimin üst kısmına sırasıyla önce ballı nar ekşisi yay, sonra panko ekmek kırıntılarını serpiştir. Her bir dilim için ayrı ayrı çalışmayı ihmal etme. 5 – 7 dakika kadar, panko ekmek kırıntıları kızarıp altın bir renge gelene dek fırınla.
5. Domatesleri kızart
Patlıcanları kızarttığın tavayı ocağa al ve orta-yüksek derece ateşte ısıt (tava kuruysa 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekle). Domatesleri tuz, karabiberle tatlandır ve kesik kısımları tavaya gelecek şekilde yerleştir. 3 – 4 dakika kadar pişir ve kenara al. Üzerlerine birer tutam kekik serpiştir (kalanını da kinoa için ayır).
6. Tabakları hazırla
Pişen kinoanın içine dilediğin kadar kuru kekik at ve karıştır. Kinoayı tabaklara böl. Üzerlerine patlıcan dilimlerini paylaştır. Yanlarına domates parçalarını koy. Keçi peyniri dilimleriyle birlikte servis et. Afiyet olsun!