Domates Soslu Kontrfile
Patates Püresi ve Ballı Fırın Havuç eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 - 35 dk.
Kalori
846 kcal / porsiyon (60 gr protein / 46 gr yağ / 50 gr karbonhidrat)

Güzel et, güzel sos… Mutluluğu uzaklarda aramamak lazım 😋

Malzemeler
2 dal Taze Soğan
1 adet Havuç
2 adet Domates
2 diş Sarımsak
400 gr Taze Patates
4 yk Süzme Yoğurt
2 tk Bal
2 adet Kontrfile
1 tk Acı Pul Biber
1 tk Beyaz Şarap Sirkesi
2 yk Tereyağı
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Fırını 220 derecede ısıt. Havucu ince daireler halinde doğra. Domatesleri küçük küpler halinde doğra. Sarımsakları ince ince doğra. Taze soğanı ince ince doğra.
2. Ballı havuç sosunu hazırla ve havuçları fırınla
Küçük bir kaseye balın yarısını, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ekle. Güzelce karıştır. Havuçları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. Ballı havuç sosuyla kapla ve güzelce karıştır. 15 – 20 dakika kadar, havuçlar güzelce kızarana dek pişir. Tepsiyi fırından al.
3. Patatesleri haşla
Patatesleri soy ve orta boy küpler halinde doğra. Küçük bir tencereye koy, üzerini 2 parmak geçecek kadar su doldur. Büyük bir tutam tuz ekle ve suyu kaynat. Su kaynadıktan sonra 15 – 20 dakika kadar, patatesler çatalla parçalanacak kıvama gelinceye dek pişir. Süz ve tencereye geri al. 1 yemek kaşığı tereyağını ve 2 yemek kaşığı süzme yoğurdu ekle. Büyük bir tutam tuz ve dilediğin kadar karabiberle tatlandırıp patates eziciyle püre kıvamına getir. Daha akışkan bir kıvam için kalan süzme yoğurttan ekleyerek karıştır.
4. Kontrfileleri pişir
Patatesler haşlanırken etleri havlu peçeteyle hafifçe bastırarak kurula. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandır. Tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Etleri ilave et, her iki tarafını da 3 – 5’şer dakika (az pişmiş için 3, çok pişmiş için 5 – 6 dk.) pişir. Etleri kenara al. Tavayı dikkatli bir şekilde sil, tekrar kullanacaksın.
5. Domates sosunu hazırla
Etleri pişirdiğin tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta derece ateşte ısıt. Domatesleri, sarımsakları ve dilediğin kadar pul biber ekle. Tuzla tatlandırıp 30 saniye kadar karıştırarak pişir. Beyaz şarap sirkesini, kalan balı ve çeyrek su bardağı su ekle. 3 – 5 dakika kadar, su buharlaşıp sosun kıvamı koyulaşıncaya dek pişir. Tavayı ateşten al, 1 yemek kaşığı tereyağı ekle ve tereyağı eriyene kadar karıştır.
6. Tabakları hazırla
Dinlenen etleri ince ince dilimle. Ballı havuçları ve püreyi tabaklara paylaştır. Yanlarına etleri koy. Etlerin üzerlerinde dilediğin kadar domates sosu gezdir. Yeşil soğanlarla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!