Fesleğenli İtalyan Köfte Sandviç
Fırında Brokoli ve Havuç Dilimleri eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 - 35 dk.
Kalori
684 kcal / porsiyon (43 gr protein / 32 gr yağ / 59 gr karbonhidrat)

Mamma mia! Fesleğenli italyan köfteleri, eritilmiş mozzarella peyniri ve çıtır çıtır ciabatta ekmeği. Lezzetini kaliteli malzemelerin basit kullanımından alan İtalyan mutfağını eminiz siz de bizim kadar çok seviyorsunuz!  

Malzemeler
280 gr Kıyma
2 adet Çapata Ekmeği
400 gr Doğranmış Domates (Konserve)
1 adet Kuru Soğan
2 diş Sarımsak
7 gr Fesleğen
0.5 sb Rendelenmiş Mozzarella
1 tk İtalyan Baharatı
170 gr Brokoli
1 adet Havuç
Nasıl Pişirilir?
1. Brokoli ve havuçları fırınla
Fırını 200 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Brokolinin kalın saplarını kesip at, kalan kısımlarını lokmalık çiçekler halinde doğra. Havucun saplarını kesip at, soy ve kibrit çöpü şeklinde doğra. Brokoli ve havuçları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. Üzerlerinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir; tuz ve karabiber ile tatlandır. 15 dakika kadar, sebzeler hafifçe kızarıncaya dek fırınla.
2. Malzemeleri hazırla
Soğanı ikiye böl, soy ve küçük küpler halinde doğra. Sarımsakları iyice kıy. Fesleğen yapraklarını kalın saplarından ayır. Yarısını iyice doğra, kalan kısmını yaprak halinde bırak.
3. Domates sosu pişirmeye başla
Derin bir tavaya (üzerini kapatabileceğiniz) veya küçük bir tencereye 0.5 yemek kaşığı zeytinyağı ekle ve orta derece ateşte ısıt. Soğanları ekle 4 dakika kadar yumuşayıncaya dek pişir. Sarımsakları ilave et, 30 saniye kadar, sarımsaklar kokusunu salıncaya dek pişir. Soğanların yarısını ufak bir kaseye al. Doğranmış domatesleri, iyice doğradığın fesleğenleri ve İtalyan baharatının yarısını ekle. Tuz ve karabiberle tatlandır. Ateşi yüksek dereceye getir, sos hafifçe kaynamaya başladığı zaman ateşi orta-düşük dereceye getir. Domates sosunu ara ara karıştırarak pişir.
4. Köfteleri oluştur
Domates sosu pişerken büyük bir kaseye kıymayı, kaseye ayırdığın pişmiş soğanları ve kalan İtalyan baharatını ekle. Tuz ve karabiberle tatlandır; kıymayı güzelce yoğur ve 6 adet ceviz büyüklüğünde köfte oluştur. Oluşturduğun köfteleri kıvamı koyulaşan domates sosuna koy; kaşık yardımıyla üzerlerini domates sosu ile kapla. Tavanın (veya tencerenin) üzerini kapa ve 8 dakika boyunca pişmeye bırak. Pişirme süresinin ortasında köfteleri ters çevirmeyi ihmal etme.
5. Köfteleri tamamla
Köftelerin bulunduğu tavanın (veya tencerenin) kapağını aç, köftelerin üzerlerine rende mozzarella peynirini paylaştır. 2 – 3 dakika kadar, peynirler eriyene kadar pişir. Kenara al.
6. Tabakları hazırla
Küçük bir tavayı orta derece ateşte ısıt. Ekmekleri (birer birer) tavaya koy, her bir tarafını 2 dakika kadar ısıt. Ekmelerin ortasını aç, üzerlerine domates sosunu ve köfteleri paylaştır. Fesleğen yapraklarıyla süsle. Brokoli ve havuç eşliğinde servis et. Afiyet olsun!