Fesleğenli Linguine
Çeri Domates ve Parmesan Peyniri eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 - 25 dk.
Kalori
524 kcal / porsiyon (20 gr protein / 21 gr yağ / 67 gr karbonhidrat)

Mamma Mia! Yazın canın hafif bir makarna çekiyorsa, doğru tarif bu tarif. Linguine kesim makarnamıza sulu çeri domatesler ve taptaze mis kokulu fesleğen eşlik ediyor. Parmesan peynirinin keskin tadı tüm tatları çok güzel tamamlıyor. 

 

Mutfak Araçları

Büyük Boy Tencere

Malzemeler
1 adet Kuru Soğan
200 gr Linguine Makarna
2 diş Sarımsak
20 gr Fesleğen
250 gr Çeri Domates
40 gr Toz Parmesan Peyniri
0.5 tk Pul Biber
1 tk Kuru Kekik
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırlayın
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Büyük bir tencerede 3 su bardağı suyu kaynat (700 ml). Su kaynarken çeri domatesleri ikiye böl. Sarımsağı ince ince doğra. Soğanı soy, ikiye böl ve ince ince doğra. Fesleğen yapraklarını saplarından ayır, yarısını kabaca doğra. Kalan yarısını yaprak halinde bırak.
2. Makarnayı pişirmeye başla
Su kaynadığı zaman ateşi orta dereceye indir. Makarnaları ikiye kırarak tencereye ekle. Domatesi, soğanı, kekiği, dilediğin kadar sarımsağı ve dilediğin kadar pul biberi ilave et. Yaprak fesleğenleri ve parmesan peynirinin yarısını ekle. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ilave et; karıştır. Üzerini kapa ve 5 dakika boyunca, malzemeler suyun yarısını çekene dek pişir.
3. Makarnayı pişirmeye devam et
Tencerenin kapağını kaldır. 5 dakika daha, sık sık karıştırarak pişir. Makarna ve malzemeler suyunu erken çekerse, su ekleyerek pişirmeye devam et. Makarnalar piştiği zaman ateşten al.
4. Tabakları hazırla
Makarnayı tabaklara paylaştır. Kalan fesleğenler ve parmesan peyniri ile süsleyerek servis et. Afiyet olsun!