Fırınlanmış Çıtır Somon
Ispanaklı Patates Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
687 kcal / porsiyon (33 gr protein / 49 gr yağ / 37 gr karbonhidrat)

Limon kabuğu, taze soğan, zeytinyağı, panko ve limon suyu ile hazırladığımız enfes harç ile balığımızı kaplıyoruz ve fırınlıyoruz. Yanına da sıcacık ıspanaklı patates salatası.

Malzemeler
2 adet Somon Fileto
150 gr Ispanak
2 dal Taze Soğan
1 adet Limon
2 yk Mayonez
1 yk Dijon Hardal
20 gr Panko Ekmek Kırıntısı
15 gr Kapari
300 gr Taze Patates
Nasıl Pişirilir?
1. Patatesleri haşla

Fırını 220 derecede ısıt. Küçük bir tencere su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Patatesleri küçük küpler halinde doğra. Kaynayan suya koy ve 15 dakika kadar, patatesler çatalla kolayca delinecek kıvama gelinceye dek haşla. Süz ve kenara al.

2. Balıkları fırınla

Limon kabuğunu 1 tatlı kaşığı elde edecek kadar rendele ve limonu 4’e böl. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra. Küçük bir kaseye panko ekmek kırıntılarını, çeyrek limonun suyunu, limon kabuklarını, soğanların yarısını, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber koyup güzelce karıştır. Havlu peçeteyle hafifçe bastırarak balıkları kurula. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. Az bir miktar tuz ve karabiberle tatlandır. Hardalı balıkların üzerine paylaştır ve yay. Panko ekmek kırıntılarını üzerine koy. Tepsiyi fırına ver, 10 - 12 dakika boyunca pişir.

3. Malzemeleri hazırla

Ispanak yapraklarını saplarından ayır ve iyice doğra. Kaperileri iyice doğra.

4. Mayonezi hazırla

4. Mayonezi hazırla Küçük bir kaseye mayonezi, 2 çeyrek limonun suyunu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını ekle. Güzelce karıştır.

5. Ispanağı pişir

Orta büyüklükte bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Ispanağı koy, tuz ve karabiberle tatlandır. 1 dakika kadar ara ara karıştırarak pişir. 2 yemek kaşığı su ekle. 1 dakika kadar ıspanaklar hafifçe soluncaya ve su buharlaşıncaya dek, ara ara karıştırarak pişir. Patatesleri ilave et ve 30 saniye Kaparileri ilave et kabaca karıştır ve kenara al.

6. Tabakları hazırla

Ispanaklı ve kaparili patatesi tabaklara koy.

Yanlarına somonları paylaştır.

Kalan taze soğanları üzerlerine serpiştir.

Dilediğin kadar mayonezle  servis et.

Afiyet olsun!