Fırınlanmış Pancar Salatası
Beluga Mercimeği eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
514 kcal / porsiyon (27 gr protein / 38 gr yağ / 40 gr karbonhidrat)

Sebzelerin gücü adına! 🥗💪 Beluga mercimek bazının üzerinde taptaze roka, kırmızı soğan, taze patates, ceviz ve haşlanmış pancar. Sağlıklı ve nefis!

Malzemeler
80 gr Beyaz Peynir
2 adet Haşlanmış Pancar
100 gr Roka
1 tk Kuru Kekik
0.5 yk Bal
1 adet Kırmızı Soğan
250 gr Taze Patates
25 gr Ceviz
1 yk Balsamik Sirke
0.5 sb Beluga Mercimek
Nasıl Pişirilir?
1. Beluga mercimeğini haşla

Fırını 200 derecede ısıt. Malzemeleri yıka ve kurut. Orta boy bir tencereye su ve bir tutam tuz koy; kaynat. Beluga mercimeği koy ve 20 dakika kadar, mercimekler dişe gelecek kıvama gelecek şekilde haşla. Mercimekleri süz ve kenara al.

2. Patatesleri fırınla

Patatesleri 1’er santimlik küpler halinde doğra. Soğanı ikiye böl, kabuğunu soy ve 1’er santimlik küpler halinde doğra. Patates ve soğanları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, kuru kekik, tuz ve karabiberle tatlandır. Kabaca karıştır, tek bir kat şeklinde tepsiye yay. 20 dakika kadar, patatesler kızarıncaya dek fırına ver.

3. Pancarları hazırla ve fırına ver

Pancarları boyuna ikiye böl ve yarım santimlik parçalar halinde doğra. Orta boy bir kaseye ekle; balsamik sirkeyi ve balı ilave et. Tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır. Patatesleri fırına koyduktan 15 dakika sonra aynı tepsiye koy ve 5 dakika daha, patateslerle birlikte fırına ver.

4. Malzemeleri hazırla

Cevizi kabaca doğra. Roka yapraklarını saplarından ayır ve kabaca doğra. Beyaz peyniri ufak bir kasede çatalla ufala.

5. Salatayı tamamla ve tabakları hazırla

Büyük bir kaseye roka yapraklarını, beluga mercimeğini, fırında pişen sebzeleri ekle. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. Salatayı tabaklara paylaştır. Üzerlerini ceviz parçaları ve beyaz peynirle süsleyerek servis et. Afiyet olsun!