Humuslu Roka Salatası
Çıtır Lavaşlar ve Fırında Havuç eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 - 25 dk.
Kalori
541 kcal / porsiyon (13 gr protein / 36 gr yağ / 47 gr karbonhidrat)

Humus sevmeyen? Her şeye bu kadar güzel eşlik eden başka bir lezzet var mı acaba? :) Taze sebze kasemizin baş rolündeki humus, bizce tüm sebzelere ayrı ayrı yakışıyor. 

 

Mutfak Araçları

2 x Fırın Tepsisi // 2 x Pişirme Kağıdı // Küçük Boy Kase // Büyük Boy Kase

Malzemeler
100 gr Roka
120 gr Çeri Domates
1 adet Salatalık
1 adet Kırmızı Soğan
2 adet Havuç
4 tk Kırmızı Şarap Sirkesi
50 gr Beyaz Peynir
4 adet Ufak Lavaş
0.5 sb Humus
Nasıl Pişirilir?
1. Havuçları fırınla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Fırını 200 derecede ısıt. Havuçların saplarını kesip at ve ince patates kızartması şeklinde doğra. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy ve 15 dakika kadar pişir. Kenara al. Tuz ve karabiberle tatlandır.
2. Malzemeleri hazırla
Roka yapraklarını kabaca doğra. Salatalığı ince daireler halinde doğra. Çeri domatesleri ikiye böl. Soğanın kabuğunu soy ve küçük küpler halinde doğra.
3. Salata sosunu hazırla
Küçük bir kasede 2.5 yemek kaşığı zeytinyağını ve kırmızı şarap sirkesini karıştır. Tuz ve karabiberle tatlandır.
4. Çıtır lavaşları hazırla
Lavaş ekmekleri 4 parçaya böl. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy, üzerlerinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir ve kabaca karıştır. Tek bir katman halinde tepsiye yay; tuz ve karabiberle tatlandır. 3 - 4 dakika kadar, lavaşlar çıtır bir kıvama gelene kadar fırınla. Pişirme süresinin ortasında ters yüzlerini çevirmeyi ihmal etme. Not: Başka fırın tepsin yoksa bu adımı tabakları hazırlamaya başlamadan önce yapabilirsin.
5. Salatayı hazırla
Büyük bir kaseye roka yapraklarını, salatalığı ve çeri domatesi ekle. Dilediğin kadar kırmızı soğan ilave et. Salata sosunu ilave et ve karıştır. Tuz ve karabiberle tatlandır.
6. Tabakları hazırla
Salatayı kaselere paylaştır. Humusu ve havuçları yanlarına koy. Beyaz peyniri ufalayarak üzerlerini süsle. Çıtır lavaşlarla birlikte servis et. Afiyet olsun!