İncirli Köfteler
Baharatlı Kuskus ve Yoğurt eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
623 kcal / porsiyon (35 gr protein / 20 gr yağ / 60 gr karbonhidrat)

Ekmeksiz köfte olur mu deme, kuru incirli köftemizi mutlaka dene! Hafifliği ve lezzeti ile kalbini çalacak 😍

Malzemeler
10 gr Maydanoz
2 dal Taze Soğan
250 gr Dana Kıyma
80 gr Yoğurt
1 paket Karışık Salça (20 gr Domates, 20 gr Biber Salçası)
1 yk Et Bulyon
30 gr Kuru İncir
25 gr Ceviz
0.5 sb Kuskus
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Fırını 220 derecede ısıt. 1 su bardağı su kaynat ve kenara al. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır. Yapraklarını ve saplarını iyice kıy. Taze soğanı iyice kıy. Kuru inciri iyice doğra (köfte harcının içerisine koyacaksın).
2. Köfteleri hazırla
Büyük bir kaseye kıymayı, taze soğanları, incirleri, maydanoz saplarını ve toz halindeki et bulyonu koy. Tuz ve karabiberle tatlandır. Güzelce yoğur ve 6 adet yuvarlak, ceviz büyüklüğünde köfte haline getir. Köfteleri pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy ve fırına ver. 12 - 15 dakika kadar, köfteler tamamıyla pişinceye dek fırında pişir.
3. Kuskusu pişir
Kaynattığın suya salçaları koy ve güzelce karıştır. Küçük tencereye 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kuskusları ilave et, 30 saniye – 1 dakika kadar karıştırarak kavur. Salçalı suyu ilave et ve ateşi yüksek dereceye getir. Su kaynadığı zaman ateşi kıs ve tencerenin üzerini kapat. 15 - 20 dakika kadar, kuskuslar suyunu çekinceye dek pişir. Kuskuslar piştiği zaman maydanoz yapraklarının 2/3’ünü ilave et; tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır.
4. Cevizi doğra ve yoğurdu hazırla
Ceviz parçalarını kabaca doğra. Küçük bir kaseye yoğurdu koy; 1 tatlı kaşığı zeytinyağı,tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce çırp.
5. Tabakları hazırla
Kuskusu tabaklara koy. Üzerlerine köfteleri paylaştır. Kalan maydanoz yaprakları, ceviz parçaları ve yoğurtla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!