İstiridye Mantarı Kasesi
Karabuğday, Bebek Ispanak ve Elma eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
25 - 30 dk.
Kalori
453 kcal / porsiyon (11 gr protein / 18 gr yağ / 72 gr karbonhidrat)

Sağlıkla dolu leziz bir kase hazırladık! İstiridye mantarı (antioksidan kaynağı), karabuğday (protein), bebek ıspanak (kalsiyum), elma (C vitamni), turp (diş dostu), kapya biber (C vitamani) ve domates (A ve C vitamini).

Malzemeler
10 adet Çeri Domates
120 gr İstiridye Mantarı
75 gr Bebek Ispanak
7 gr Maydanoz
1 adet Kapya Biber
1 adet Kırmızı Elma
4 adet Mini Turp
0.5 yk Nar Ekşisi
2/3 sb Karabuğday
Nasıl Pişirilir?
1. Karabuğdayı haşla
Fırını 180 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Küçük bir tencere su ve tuz kaynat (bol su kullanmayı ihmal etme, karabuğdaylar çok su çekiyor) Kaynayan suya karabuğdayları koy, 20 dakika kadar, karabuğdaylar yumuşayana dek pişir. Süz ve soğuması için büyük bir kaseye al.
2. İstiridye mantarını fırınla
Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine mantarları koy (mantar yaprakları birleşmiş ise bıçakla iri parçalara ayır). 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırıp fırına ver. 13 - 15 dakika kadar, mantarlar yumuşayana kadar pişir.
3. Malzemeleri hazırla
Ispanakları kabaca doğra. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve ince ince kıy. Mini turpların köklerini kesip at ve ince daireler şeklinde doğra. Kapya biberin sapını kesip at, uzunlamasına ikiye böl ve bir kaşık yardımıyla damarlarını ve çekirdeklerini ayıkla. Biberi kibrit çöpü şeklinde doğra. Çeri domatesleri ikiye böl.
4. Salata sosunu hazırla
Küçük bir kasede iki yemek kaşığı zeytinyağını ve nar ekşisini güzelce karıştır. Tuz ve karabiberle tatlandır.
5. Kaseleri hazırla
Karabuğdayların bulunduğu kaseye salata sosunun 1/3’ünü koy ve güzelce karıştır. Elmayı kibrit çöpü halinde doğra. Kaselerin tabanlarına karabuğdayları koy. Üzerlerine sırasıyla ıspanakları, kapya biberleri, mini turpları, elma dilimlerini, istiridye mantarlarını ve çeri domatesleri paylaştır. Kalan sostan dilediğin kadarını üzerlerinde gezdir Maydanoz yapraklarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!