Kabak Çekirdekli Kuşkonmaz Salatası
Çıtır Yeşilliikler ve Beyaz Peynir eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 - 35 dk.
Kalori
550 kcal / porsiyon (21 gr protein / 29 gr yağ / 58 gr karbonhidrat)

Çatal çatal sağlık! Fasulye ve taze patates bazının üzerinde taptaze kuşkonmaz ve domatesler, çıtır yeşillikler, araya serpiştirilmiş nefis siyah zeytinler ve sulu sulu domatesler.

Malzemeler
0.25 sb Beyaz Peynir
8 adet Şeker Domates
170 gr Kuşkonmaz
2 diş Sarımsak
7 gr Maydanoz
100 gr Çıtır Yeşillik
28 gr Siyah Zeytin
200 gr Haşlanmış Fasulye
340 gr Taze Patates
2 yk Kabak Çekirdeği
1 yk Beyaz Şarap Sirkesi
Nasıl Pişirilir?
1. Patatesleri haşla
Orta boy bir tencere tuzlu su kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka kurut. Patatesleri küçük küpler halinde doğra. Kaynayan suya koy; 10 – 12 dakika kadar, patatesler yumuşayıp çatalla delinecek kıvama gelinceye dek pişir. Delikli bir kaşık veya kevgir ile patatesleri tencereden dikkatli bir şekilde çıkart. Su kaynamaya devam etsin, tekrar kullanacaksın.
2. Malzemeleri hazırla
Patatesler haşlanırken domatesleri ikiye böl. Kuşkonmazların sert köklerini kesip at, kalan kısımlarını ikiye böl. Sarımsağı iyice kıy. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve iyice doğra. Zeytinlerin çekirdeklerini ayıkla ve iyice, küçük küçük doğra. Fasulyeleri süz.
3. Kuşkonmazları pişir
Kuşkonmaz parçalarını kaynayan suya koy. 3 – 4 dakika kadar, kuşkonmazların rengi parlak bir yeşile dönene kadar pişir. Delikli bir kaşık veya kevgir ile dikkatli bir şekilde çıkart. Soğuk suyun altında durula veya soğuk su dolu bir kaseye koy.
4. Salata sosunu hazırla
Büyük bir kaseye 3 yemek kaşığı zeytinyağı, siyah zeytin parçalarını, beyaz şarap sirkesini ve dilediğin kadar sarsımsak ekle. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
5. Salatayı tamamla
Sosu hazırladığın kaseye yeşillikleri (elinle kabaca kopararak) ekle. Domatesleri, patatesleri, kuşkonmazları ve fasulyeleri ilave et; güzelce karıştır.
6. Tabakları hazırla
Salatayı tabaklara böl. Beyaz peyniri (ufalayarak) üzerlerini serpiştir. Maydanoz yaprakları ve kabak çekirdekleriyle süsleyerek servis et. Afiyet olsun!