Kabaklı Kinoa Tabule
Beyaz Peynir ve Kuru Üzüm eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
672 kcal / porsiyon (20 gr protein / 40 gr yağ / 65 gr karbonhidrat)

“Arap salatası” olarak da bilinen tabule salatası, malzemelerin ince ince kıyılarak yapıldığı bir salata türü. Biz bu tarifimizde klasik tabule salatasını üzerine lokmalık kabak dilimleri ekleyerek çeşitlendirdik. Nefis sağlıklı bir tabak!

Malzemeler
0.25 sb Beyaz Peynir
1 adet Kabak
14 gr Taze Nane
14 gr Maydanoz
3 dal Taze Soğan
1 adet Limon
1 sb Kinoa
25 gr Ceviz
Nasıl Pişirilir?
1. Kinoayı pişir
Küçük bir tencereye 2 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kinoayı koy ve 30 saniye kadar kavur. 2 su bardağı su ve bir tutam tuz ekle. Suyu yüksek derecede kaynat, su kaynadığı zaman tencerenin üzerini kapa ve ateşi düşük dereceye getir. 15 dakika kadar kinoalar suyunu çekinceye dek pişir.
2. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Taze nane ve maydanoz yapraklarını kalın saplarından ayır ve mümkün olduğu kadar ince ince kıy. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince kıy. Limonun kabuklarını 1 tatlı kaşığı elde edecek kadar rendele. Limonu ikiye böl. Kabağın saplarını kesip at, boyuna ikiye böl ve küçük küpler halinde doğra. Cevizleri kabaca doğra.
3. Kabakları pişir
Orta boy bir tavaya 2 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kabakları ilave et; tuz ve karabiberle tatlandır. 6 – 7 dakika kadar, kabaklar yumuşayıncaya dek ara ara karıştırarak pişir.
4. Sosu hazırla
Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, limon kabuğu rendesi, tuz ve karabiber ekle. Güzelce karıştır.
5. Kinoa tabuleyi hazırla ve servis et
Pişen kinoayı bir kaseye koy. Üzerine doğradığın maydanoz, nane ve taze soğanları ekle. Limonlu sosu ilave et ve güzelce karıştır. Kinoayı tabaklara bölüştür. Üzerlerine kabakları paylaştır. Dilediğin kadar beyaz peynir (ufalayarak) ve cevizle süsleyerek servis et. Afiyet olsun!