Kaparili ve Sarımsaklı Somon Fileto
3 Renkli Salata ve Esmer Pirinç eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
25 - 30 dk.
Kalori
532 kcal / porsiyon (40 gr protein / 23 gr yağ / 45 gr karbonhidrat)

Lezzetin sağlıktan ayrılmadığı bir ŞefGibi tarifi daha! Somonu, kapari ve sarımsak ile çeşnilendirdik, yanına renklerinden gözlerinizi alamayacağınız nefis sebze karışımı ve sağlıklı tahıl esmer pirinç. 

Malzemeler
1 adet Limon
20 gr Kapari
1 adet Sarımsak
2 adet Somon Fileto
2 tk Dijon Hardal
80 gr Esmer Pirinç
1 adet Havuç
4 adet Mini Turp
1 adet Köy Biber
1 adet Kapya Biber
Nasıl Pişirilir?
1. Esmer pirinci pişir
Fırını 200 derecede ısıt. Küçük bir tencere su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Kaynayan suya esmer pirinci ekle ve 20 - 22 dakika kadar, pirinçler yumuşayıncaya dek pişir. Pirinçleri süz tencereye geri al.
2. Malzemeleri hazırla
Havuçları soy, saplarını kesip at. Havuçları kibrit çöpü şeklinde doğra. Kapya biberinin ve köy biberinin saplarını kesip at, biberleri uzunlamasına ikiye böl ve kibrit çöpü şeklinde doğra. Turpların köklerini kesip at, ince daireler halinde doğra. Limon kabuğunu 1 tatlı kaşığı kadar rendele. Sarımsağı iyice kıy. Kapariye güzelce doğra.
3. Somonları fırınla
Somonları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. Üzerlerini yarımşar tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon kabukları ile ovala, tuz ve karabiberle tatlandır. Dilediğin kadar sarımsağı üzerlerine paylaştır. Kaparileri de ilave et. Üzerlerinde yarımşar tatlı kaşığı daha zeytinyağı gezdir. Limonu ikiye böl ve birkaç damla limon suyu ile tatlandır. Fırına ver, 10 - 12 dakika kadar somonların içi tamamıyla pişene dek pişir.
4. Renkli salatayı hazırla
Büyük bir kase içinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve dijon hardalı güzelce karıştır. Turpları, havuçları, kapya biberlerini, köy biberini ilave et. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
5. Tabakları hazırla
Süzdüğün pirincin içine birkaç damla limon suyu sık, karıştır ve tabaklara paylaştır. Renkli salatayı ve somon filetoları ilave et. Dilersen kalan limonu dilimlere ayırarak tabaklarla birlikte servis et. Afiyet olsun!