Kapya Biberi Dolması
Meksika Fasulyesi, Esmer Pirinç ve Roka Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
559 kcal / porsiyon (20 gr protein / 25 gr yağ / 69 gr karbonhidrat)

Türkiye'de çok sevilen biber dolmasının dünya mutfaklarında bir çok farklı versiyonunu bulmak mümkün. Kökeni İspanya'ya uzanan bu yemek çeşidinin meksikalı bir versiyonun hazırladık ve kapya biberleri meksika fasulyeli esmer pirinç ile doldurduk. Nefis!

Malzemeler
25 gr Rendelenmiş Mozzarella Peyniri
4 gr Maydanoz
75 gr Roka
1.5 sb Haşlanmış Mısır
1 adet Limon
2 adet Kapya Biber
0.5 tk Toz Kırmızı Biber
0.5 tk Kimyon
0.5 sb Meksika Fasulyesi
1 adet Kırmızı Soğan
3/4 sb Esmer Pirinç
Nasıl Pişirilir?
1. Pirinci haşla
Fırını 220 derecede ısıt. Küçük bir tencerede su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Pirinçleri ilave et; 20 – 22 dakika kadar pirinçler haşlanıncaya kadar pişir. Süz ve kenara al.
2. Malzemeleri hazırla
Kapya biberlerin saplarını kesmeden uzunlamasına ikiye böl, çekirdeklerini ve damarlarını çıkar. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve ince ince kıy. Soğanı ikiye böl, kabuğunu soy ve küçük küpler halinde doğra. Roka yapraklarını saplarından ayırıp kabaca doğra. Limonu ikiye böl. Haşlanmış mısırı süz. Meksika fasulyesini süz.
3. Kapya biberleri fırınla
Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine kapya biberleri koy. Üzerlerinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdir, tuz ve karabiberle tatlandırıp biberlerin her tarafına yağ ve tuz gelecek şekilde karıştır. Biberleri, kesik kısımları aşağı gelecek şekilde düzenle ve 5 - 6 dakika kadar, biberler yumuşayıncaya dek fırınla. Fırından çıkar, biberleri ters çevir ve fırın tepsisiyle birlikte kenara al (tekrar kullanacaksın).
4. İç harcı hazırla
Büyük bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekle ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Soğanları ilave et, 3 dakika kadar soğanlar yumuşayıncaya dek pişir. Ateşi orta dereceye getir. Haşlanmış mısırı, haşlanmış fasulyeyi, kimyon ve toz kırmızı biberi ekle. Tuz ve karabiberle tatlandır. 2 dakika kadar, fasulye ve mısır ısınıp malzemeler tamamıyla birleşene dek karıştırarak pişir. Tavayı ateşten al. Pirinçler piştiği zaman pirinçleri tavaya ekle. Mozzarella peynirinin yarısını ilave et ve karıştır.
5. Biberleri doldur ve fırınla
Pişirme tepsisinde duran kapya biberleri hazırladığın iç harç ile doldur (fazla gelen iç harcı tabakların yanında servis edebilirsin). Üzerlerine kalan mozzarella peynirini serpiştir ve fırına ver. 5 – 7 dakika kadar, peynirler eriyene kadar pişir.
6. Tabakları hazırla
Büyük bir kase içerisine 1.5 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım limonun suyunu ekle. Kalan yarım limonu iki çeyrek parçaya böl. Tuz ve karabiberle tatlandırıp iyice karıştır. Roka yapraklarını ilave et ve tekrar karıştır. Pişen kapya biberi dolmalarını tabaklara koy. Fazla gelen iç harç var ise yanlarına ilave et. Maydanoz yapraklarıyla süsleyip yanlarında roka ve kalan çeyrek limon parçalarıyla birlikte servis et. Afiyet olsun!