Keçi Peynirli Börülce Salatası
Ceviz ve Kinoalı Kıtır Yapraklar eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 - 25 dk.
Kalori
592 kcal / porsiyon (17 gr protein / 38 gr yağ / 59 gr karbonhidrat)

Bu tabak hiç bitmesin isteyeceksiniz :) Taptaze börülce salatası, içi sulu sulu çeri domatesler, kıtır fındık turplar ve tüm bu malzemeleri eşsiz tadıyla harmanlayan araya serpiştirilmiş keçi peyniri parçaları. Yanlarına yerken çok keyif alacağınız kinoalı kıtır yapraklar.  

Malzemeler
50 gr Keçi Peyniri
10 adet Çeri Domates
7 gr Maydanoz
7 gr Taze Nane
1 adet Kapya Biber
4 adet Mini Turp
75 gr Haşlanmış Pancar
2 yk Bal
8 adet Kinoalı Yaprak Galeta
1 sb Haşlanmış Börülce
25 gr Ceviz
2 yk Nar Ekşisi
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Çeri domatesleri ikiye böl. Maydanoz ve taze nane yapraklarını saplarından ayır ve ince ince doğra. Kapya biberin sapını kesip at, uzunlamasına ikiye böl, damarlarını ve çekirdeklerini kaşık yardımıyla ayıkla. Kapya biberi küpler halinde doğra. Turpların köklerini kesip at, ince daireler halinde doğra. Haşlanmış pancarı küçük küpler halinde doğra. Haşlanmış börülceyi süz. Cevizleri kabaca doğra.
2. Salata sosunu hazırla
Küçük bir kaseye 3 yemek kaşığı zeytinyağı, nar ekşisi ve balı ekle. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
3. Salatayı hazırla
Büyük bir kaseye domatesleri, maydanoz ve taze nane yapraklarını, kapya biberleri, turpları, pancarları ve börülceleri koy. Üzerlerine salata sosunu ilave et. Güzelce karıştır.
4. Tabakları hazırla
Keçi peynirini ufala. Salatayı tabaklara paylaştır. Keçi peynirlerini üzerlerine ilave et. Ceviz parçalarıyla süsle. Kinoalı yaprak galeta ile süsleyerek servis et. Afiyet olsun!