Keçi Peynirli ve Yumurtalı Salata
Sarımsaklı Ekmek eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
500 kcal / porsiyon (14 gr protein / 37 gr yağ / 35 gr karbonhidrat)

Keçi peyniri + sarımsaklı ekmek + yumurta = 🙂 Sağlık ve lezzetin baş rolleri oynadığı bu salata hiç bitmesin isteyeceksiniz!

Malzemeler
60 gr Lor Peyniri
2 adet Yumurta
125 gr Karışık Yeşillik
6 gr Taze Kekik
1 adet Limon
1 adet Yeşil Elma
1 adet Uno Premium Sandviç Ekmeği
25 gr Ceviz
2 diş Sarımsak
1 yk Balsamik Sirke
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Elmayı kibrit çöpü şeklinde doğra. Limonu 4’e böl. Taze kekik yapraklarını dallarından ayırıp iyice kıy. Elmaların üzerine birkaç damla limon sık ve karıştır (kararmasını önleyecek).
2. Yumurtayı pişir
Küçük bir tencerede su kaynat (veya su ısıtıcı kullan). Tencereye yumurtaları ekle. 8 dakika boyunca pişir. Yumurtaları tencereden çıkar ve 1 - 2 dakika kadar soğuk suyun altına koy (pişmesini durduracak).
3. Salata sosunu hazırla
Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı, balsamik sirke ve taze kekiklerin 2/3'ünü ekle. Güzelce karıştır.
4. Ekmek dilimlerini kızart
Ekmeği dilimle. Büyük bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekle, orta-yüksek derece ateşte ısıt. Ekmekleri tavaya ekle; her bir tarafını güzelce kızarıncaya dek, 2 - 3 dakika kadar pişir. Ekmekleri kenara al. Sarımsakları ikiye böl, kesik taraflarını ekmeklerin yüzeylerine hafifçe bastırarak sür. Tuz ve karabiberle tatlandırıp kenara al.
5. Salatayı hazırla ve servis et
Büyük bir kaseye yeşillikleri elinle kabaca kopararak ekle. Elmaları ve cevizleri (dilersen kabaca doğrayarak) ilave et. Sosu ekle, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. Salatayı kasele bölüştür. Soğuyan yumurtaları soy, ikiye böl ve salatanın üzerlerine koy.. Lor peyniri ve kalan taze kekik yapraklarıyla birlikte süsle. Sarımsaklı ekmek dilimleri ve kalan limon dilimleriyle birlikte servis et. Afiyet olsun!