Kuru Domates Soslu Tavuk
Fırınlanmış Brokoli ve Patates eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 - 40 dk.
Kalori
585 kcal / porsiyon (43 gr protein / 31 gr yağ / 39 gr karbonhidrat)

Krem peynirli kuru domates sosu ❤️️ Taptaze brokoli ve patatesleri fırınladık. Üzerine içi yumuşacık pişmiş tavuk dilimleri. En üste de krem peynirli kuru domates sosu. Nefis!

Malzemeler
300 gr Tavuk Göğsü
50 gr Krem Peynir
3 diş Sarımsak
30 gr Kuru Domates
1 yk Domates Salçası
1 dal Taze Soğan
5 gr Biberiye
150 gr Brokoli
400 gr Taze Patates
Nasıl Pişirilir?
1. Patatesleri ve tavuğu fırınla
Fırını 220 derecede ısıt. Orta boy bir tencerede su kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Patatesleri küçük küpler halinde doğra. Biberiye yapraklarını dallarından kopar. Sarımsakları iyice kıy. Tavuk göğsünü kağıt havlu ile hafifçe bastırarak kurula. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisinin ortasına tavuk filetoyu koy. Üzerinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tuz ve karabiber gezdir. Etrafını patateslerle sar, üzerlerine biberiyeleri ve sarımsakları ekle. 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdir, tuz ve karabiberle tatlandırıp patatesleri, sarımsakları ve biberiyeleri güzelce karıştır. Tepsiyi fırına ver ve 30 dakika pişir.
2. Diğer malzemeleri hazırla
Brokolinin sert saplarını keserek lokma boyutunda çiçeklere ayır. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra (beyaz kısımlarını kullanmayacaksın). Kuru domatesleri kabaca doğra.
3. Brokolileri haşla
Kaynayan suya brokolileri koy. 6 dakika kadar pişir. Pişirme suyundan yarım su bardağı kadar ayır ve brokolileri süz.
4. Kuru domatesli ve peynirli sosu hazırla
Büyük bir tavada 1 yemek kaşığı zeytinyağını orta-yüksek derece ateşte ısıt. Taze soğanları ve domates salçasını ekle. Ayırdığın brokoli suyundan çeyrek su bardağı kadarını (dikkatli bir şekilde) ve kuru domatesleri ilave et. 2 dakika boyunca karıştırarak pişir. Krem peyniri ekle, 1 – 2 dakika boyunca karıştırarak malzemelerle tamamıyla birleşene dek pişir (sos çok kuru görünüyorsa su ekleyerek istediğin kıvama getirebilirsin).
5. Tabakları hazırla
Fırından çıkan tavuğu dilimlere ayır. Patatesler ve brokolileri tabaklara böl (brokolileri tuz ve karabiberle tatlandırabilirsin). Tavuk dilimlerini tabaklara koy ve üzerlerinde kuru domatesli, peynirli sostan gezdirerek servis et. Afiyet olsun!