Kuşkonmazlı Penne
Şeker Domates ve Eski Kaşar eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
15 - 20 dk.
Kalori
518 kcal / porsiyon (22 gr protein / 12 gr yağ / 81 gr karbonhidrat)

Yorgun bir iş günün sonunda sana yüksek enerji ve mutluluk verecek bir makarna tarifi! Taptaze sebzelerle hazırladığımız makarnayı eski kaşar rendesi ile taçlandırıyoruz. Nefis!

Malzemeler
240 gr Penne Makarna
8 adet Kuşkonmaz
2 diş Sarımsak
50 gr Haşlanmış Mısır
100 gr Şeker Domates
3 adet Enginar Kalbi
2 dal Taze Soğan
30 gr Eski Kaşar
Nasıl Pişirilir?
1. Makarnayı haşla
Orta boy bir tencerede su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Su kaynadığı zaman makarnaları ekle. 8 - 9 dakika kadar, makarnalar dişe değecek (al-dante) kıvamına gelinceye dek haşla. Süz ve kenar al.
2. Malzemeleri hazırla
Şeker domatesleri ikiye böl. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra (beyaz kısımlarını kullanmayacaksın). Sarımsakları iyice kıy. Kuşkonmazların sert köklerini kesip at ve kalan kısımlarını 2 - 3’er parça halinde doğra. Enginar kalplerini çeyrek parçalara böl. Mısırları süz.
3. Kuşkonmazları ve mısırları pişir
Büyük bir tavada (tercihen wok tavada) 1 yemek kaşığı zeytinyağı ısıt. Kuşkonmaz parçalarını ve mısırları ekle. 4 dakika kadar, kuşkonmazlar hafifçe kızarıncaya kadar pişir. Sarımsakları ilave et, 30 saniye kadar sarımsaklar kokusunu salıncaya dek pişir.
4. Domatesleri ekle ve makarnayı tamamla
Domatesleri ve enginar kalplerini ilave et. Ara ara karıştırarak, 4 dakika boyunca, sebzeler yumuşayıncaya dek pişir. Tavanın altını kıs. Makarnayı ilave et. 1 - 2 dakika kadar makarna ve malzemeler tamamıyla birleşene dek karıştırarak pişir.
5. Tabakları hazırla
Kuşkonmazlı makarnayı tabaklara paylaştır. Dilediğin kadar taze soğanla süsle. Üzerlerine dilediğin kadar eski kaşar rendeleyerek servis et. Afiyet olsun!