Limonlu ve Kekikli Fırın Şinitzel
Keçi Lorlu Lahana Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 dk.
Kalori
540 kcal / porsiyon (45 gr protein / 22 gr yağ / 41 gr karbonhidrat)

Bir şinitzel tabağı düşün ki, yedikten sonra pişmanlık vermesin. İşte o tabak, bu tabak :) İnce bir tabaka kapladığımız tavukların şinitzel harcının içerisinde kekik ve limon kabuklarını kullanarak taze bir tat elde ettik. Yanına da beyaz peynirli nefis bir coleslaw salata yakıştırdık.

 

Mutfak Araçları

Büyük Boy Kase // Fırın Tepsisi // Pişirme Kağıdı // 2 x Orta Boy Kase

Malzemeler
300 g Tavuk Fileto
0.75 sb Panko Ekmek Kırıntısı
1.5 yk Sumak
1 adet Yumurta
1.5 yk Kuru Kekik
1 adet Limon
300 g Lahana
30 g Keçi Loru
7 g Taze Nane
Nasıl Pişirilir?
1. Tavukları hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Fırını 220 derecede ısıt. Büyük bir kase içerisine limonun kabuklarını rendele (tercihen ince rende ile). Rende yoksa soyucu yardımıyla soy ve güzelce kıy. Aynı kaseye panko ekmek kırıntılarını ve kekikleri ilave et. Karıştır. Başka bir kaseye yumurtayı ekle ve çırp. Bir elini tavuğun üzerine koy, bıçağı zemine paralel olacak şekilde kullanarak tavukları yan tarafından ikiye böl. Tavukları sumakla (sumağın yarısını da salata için ayır) tatlandır. Tavukları önce yumurtaya batır sonra panko kırıntılar ile kapla. Diğer tavuk için de aynı işlemi yap. Kapladığın tavukları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. 10 – 12 dakika kadar pişir.
2. Malzemeleri hazırla
Lahanayı ince ince doğra. Nane yapraklarını saplarından kopar ve güzelce doğra.
3. Salatayı hazırla
Orta boy bir kaseye lahanaları ve kalan sumağı ekle. 1.5 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyunu ilave et. Güzelce karıştır. Tuz ve karabiber ile tatlandır. Keçi lorunu (ufalayarak) ve nane yapraklarını ekle. Yavaşça karıştır.
4. Tabakları hazırla
Kalan yarım limonu dilimlere böl. Tavukları tabaklara paylaştır. Salataları yanına ilave et. Limon dilimleriyle birlikte servis et. Afiyet olsun!