Limonlu ve Sarımsaklı Tavuk
Közlenmiş Mısır ve Avokado Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 dk.
Kalori
480 kcal / porsiyon (36 gr protein / 18 gr yağ / 49 gr karbonhidrat)

Limon ve sarımsakla çeşnilendirdiğimiz nefis tavuk dilimlerine, fırında kolayca pişirdiğimiz yüksek lif kaynağı mısır ve sağlıklı doymamış yağ kaynağı avokado ile hazırladığımız harika salata eşlik ediyor. 

Malzemeler
1 adet Salkım Domates
2 adet Mısır
1 adet Misket Limon
2 diş Sarımsak
1 adet Kuru Soğan
2 yk Jalapeno Turşusu
2 adet Tavuk Göğsü
1 adet Avokado
50 gr Bal
4 gr Taze Nane
4 gr Maydanoz
Nasıl Pişirilir?
1. Mısırı fırınla
Fırını 250 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Mısırı koçanlarından ayıkla. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsiye mısırları koy. 1 tatlı kaşığı zeytinyağını üzerlerinde gezdir ve zeytinyağını üzerlerine yay. Tuz ve karabiberle tatlandırıp 8 – 10 dakika kadar, mısırlar yumuşayıncaya dek pişir. Soğumaları için fırından çıkar ve kenara al. Fırının derecesini 200 dereceye indir.
2. Malzemeleri hazırla
Taze nane ve maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve iyice kıy. Kuru soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve bir yarısını küçük küpler halinde doğra. Diğer yarısını dört elma dilim parçaya ayır. Jalapeno turşusunu iyice kıy. Misket limonun kabuğunu 2 yemek kaşığı kadar rendele. Limonu ikiye böl. Salkım domatesi ikiye böl, çekirdeklerini ve içini bir kaşık yardımıyla çıkarıp at. Domatesi küçük küpler halinde doğra. Sarımsakları ince ince kıy.
3.Tavukları pişir
(Not: Fırının derecesini düşürmediysen 200 dereceye düşür.) Tavukları kağıt havlu yardımıyla hafifçe bastırarak kurut. Tavukları 1 yemek kaşığı bal, misket limon kabuklarının yarısı ve sarımsakların yarısıyla kapla (fazla bal gönderdik). Tuz ve karabiberle tatlandır. Büyük bir tavada 1 tatlı kaşığı zeytinyağını orta-yüksek derece ateşte ısıt. Tavukları koy ve her bir tarafını 1-2’şer dakika kızartarak mühürle. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine tavukları koy. Elma dilimi şeklinde doğradığın soğanları da tepsiye koyarak, 10 – 12 dakika kadar fırına ver.
4. Avokadoyu hazırla
Avokadoyu ikiye böl, çekirdeğini çıkar ve içini bir kaşık yardımıyla kabuklarından ayır. Avokadoyu küçük küplere bölüp bir kaseye koy. Çatalla kabaca ez. Salkım domatesleri, dilediğin kadar sarımsağı, dilediğin kadar jalapeno biberini, dilediğin kadar soğanı (küçük küpler halinde doğradığın), misket limonun suyunu, kalan misket limon kabuklarını, tuz ve karabiber ekle. Güzelce karıştır.
5. Mısırları hazırla
Mısırları ikiye böl. Üzerlerini 1 tatlı kaşığı bal ile (istersen fazlasını da kullanabilirsin) kapla. Mısırların her bir tarafına taze nane ve maydanoz yapraklarını serpiştir. Tuz ve karabiberle tatlandır.
6. Tabakları hazırla
Tavukları tabaklara paylaştır. Avokado salatası, mısırlar ve fırında pişen soğanlarla birlikte servis et. Afiyet olsun!