Meksika Usulü Tavuk
Mısır Salsa ve Basmati Pilavı eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
612 kcal / porsiyon (41 gr protein / 22 gr yağ / 67 gr karbonhidrat)

Tavuğun didiklenmesi, tavuğun her noktasının sos ile bütünleşmesini ve böylece her lokmanın bir lezzet şölenine dönüşmesini sağlıyor! Bu nefis tavuk tarifimize sağlıklı domates-mısır salatası ve yağsız pişirilmiş basmati pilavı eşlik ediyor.

Malzemeler
1 yk Yoğurt
300 gr Tavuk Göğüs Fileto
1 adet Salkım Domates
1 yk Domates Salçası
1 yk Biber Salçası
7 gr Maydanoz
1 dal Taze Soğan
1 adet Misket Limon
1 adet Chilli Biber
0.5 tk Kimyon
0.5 tk Toz Kişniş
150 gr Haşlanmış Mısır
0.5 sb Basmati Pirinç
Nasıl Pişirilir?
1. Pirinçleri pişir
Küçük bir tencerede 1.5 su bardağı ve bir tutam tuz kaynat. Kaynayan suya pirinçleri ekle, tencerenin üzerini kapa, ateşi düşük dereceye getir. 15 dakika kadar, pirinçler suyunu çekinceye dek pişir.
2. Malzemeleri hazırla
Domatesi ikiye böl ve küçük küpler halinde doğra. Maydanoz yapraklarını kalın saplarından kopar ve iyice kıy. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra (beyaz kısımlarını kullanmayacaksın). Misket limonu ikiye böl. Chilli biberin sapını kesip at, uzunlamasına ikiye böl, kaşık yardımıyla çekirdeklerini ve damarlarını çıkar, küçük parçalar halinde doğra. Haşlanmış mısırları süz. Bir su ısıtıcıda yarım su bardağı su kaynat.
3. Tavuğu pişir
Büyük bir tavada 1 yemek kaşığı zeytinyağını orta-yüksek derece ateşte ısıt. Tavuğu havlu peçete yardımıyla hafifçe dokunarak kurula. Her bir yarısını tuz, karabiber, kimyon ve toz kişnişle tatlandır. Tavuğu tavaya koy, her bir tarafını 3 – 4’er dakika, kızarıncaya dek pişir. Domates salçasını ve biber salçasını ekle, 30 saniye kadar karıştır; kaynayan yarım bardak suyu ilave et. Salça ve su karışıp sos kıvamına gelinceye dek karıştır. Bir kaşık yardımıyla oluşan sosu tavuğun üzerinde gezdir (2 – 3 defa yapman yeterli olacak). Tavanın üzerini kapa, ateşi orta-düşük dereceye getir ve 10 – 15 dakika kadar, tavuk tamamıyla pişinceye dek pişir.
4. Salatayı hazırla
Büyük bir kaseye haşlanmış mısırları, domatesleri, taze soğanı, maydanozların yarısını ve dilediğin kadar chilli biber parçasını ilave et. Yarım misket limonun suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandır. Güzelce karıştırıp kenara al.
5. Misket limonlu sosu hazırla
Küçük bir kaseye yoğurdu, kalan limonun suyunu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını koy. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce çırp.
6. Tabakları hazırla
Tavuk piştiği zaman 2 çatal yardımıyla tavuğu didikleyerek ince şeritler halinde ayır. Tavuk parçalarını tabaklara paylaştır. Üzerlerini kalan maydanozlarla süsle. Pirinç ve mısır salatasını yanlarına koy. Misket limonlu sos ve dilersen kalan chilli biberi parçalarıyla birlikte servis et. Afiyet olsun!