Mini Köfte Dürümler
Lahana Salatası ve Acı Biber Turşusu eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
647 kcal / porsiyon (34 gr protein / 39 gr yağ / 46 gr karbonhidrat)

Yenibahar ve kurutulmuş soğan ile çeşnilendirdiğimiz kıymamızı, mini köfteler halinde pişirdikten sonra, taptaze sebzeler ve dereotlu yoğurt sos ile birlikte nefis dürümlere çeviriyoruz. Yanına da ince kıyım kırmızı lahana ve havuç salatası. Aman parmaklara dikkat! 😋  

Malzemeler
250 gr Kuzu Dana Kıyma
50 gr Süzme Yoğurt
1 adet Domates
2 adet Havuç
3 diş Sarımsak
50 gr Karışık Yeşillik
4 gr Dereotu
8 adet Biber Turşusu
1 adet Limon
100 gr Kırmızı Lahana
1 paket Baharat Karışımı (1 tk Yenibahar, 1 tk Kurutulmuş Soğan)
4 adet Mini Tortilla
1 adet Kırmızı Soğan
Nasıl Pişirilir?
1. Köfteleri hazırla

Fırını 200 derecede ısıt (mikrodalga fırının varsa fırın kullanmayabilirsin). Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Sarımsağı iyice kıy veya rendele. Büyük bir kaseye kıymayı, sarımsağın 2/3’ünü ve köfte baharat karışımını ekle. Tuz, karabiberle tatlandırıp güzelce yoğur. Urfa kebabı şeklinde ve lavaşların boyutunda 4 adet uzun yassı köfte haline getir.

2. Köfteleri pişir

Büyük bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Köfteleri ekle, her bir tarafını 3 – 4 ‘er dakika kadar pişir. Köfteleri kenara al.

3. Malzemeleri hazırla

Domatesi ikiye böl ve ince ince dilimle. Soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve ince ince dilimle. Dereotu yapraklarını kalın saplarından ayır ve ince ince kıy. Yeşillikleri kabaca doğra. Limonu ikiye böl. Havucun saplarını kesip at, kabuklarını soy ve orta boy bir kaseye rendele. Kırmızı lahanayı ince ince doğra ve havuçların olduğu kaseye koy. 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave et; tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.

4. Dereotlu yoğurdu hazırla

Küçük bir kaseye yoğurdu ve dereotu yapraklarını ekle. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. (Not: Dilersen kalan sarımsaktan ekleyebilirsin)

5. Dürümleri ve salatayı hazırla

Tortillaları mikrodalga fırında 30 saniye kadar ısıt (veya 200 derece ısınmış fırında). Isınan tortillalara dilediğin köfteleri paylaştır. Dilediğin kadar domates, kırmızı soğan ve yeşillik ilave et. Dilediğin kadar dereotlu yoğurt koy. Dürümleri kapa. Yanlarında biber turşuları ve kırmızı lahana salatası ile servis et. Afiyet olsun!