Nohutlu ve Domatesli Yumurta Tava
Beyaz Peynirli Tortilla Gözlemeler eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
630 kcal / porsiyon (25 gr protein / 32 gr yağ / 65 gr karbonhidrat)

Hangisi daha lezzetli karar veremedik… Ev yapımı maydanozlu ve peynirli mini gözlemeler mi, yoksa nohutlu yumurta tava mı? 😋

Malzemeler
70 gr Beyaz Peynir
2 adet Yumurta
2 diş Sarımsak
2 adet Taze Soğan
10 gr Maydanoz
1 tk Kimyon
1 tk Toz Kırmızı Biber
1 yk Sebze Bulyon
4 adet Mini Tortilla
1 kutu Doğranmış Domates
200 gr Haşlanmış Nohut
1 adet Kuru Soğan
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Su ısıtıcıda yarım su bardağı su kaynat. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Sarımsakları iyice doğra (veya rendele). Soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve küçük küpler halinde doğra. Nohutları süz. Kaynayan suya sebze bulyonu koy ve çözdür.
2. Sebzeleri pişirmeye başla
Büyük bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta derece ateşte ısıt. Soğanları ekle; 2 - 3 dakika kadar yumuşayınca dek, ara ara karıştırarak pişir. Sarımsağı ilave et, 30 saniye kadar pişir. Kimyon ve toz kırmızı biberi ilave et, 30 saniye kadar karıştırarak pişir. Doğranmış domatesleri, sebze bulyonu ve haşlanmış nohutları ekle. Orta-kısık ateşte, ara ara karıştırarak 22 - 23 dakika kadar pişir).
3. Kalan malzemeleri hazırla
Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra (beyaz kısımlarını kullanmayacaksın). Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve kabaca doğra. Peyniri orta boy kaseye koy ve çatal yardımıyla ezerek parçala. Maydanozları ilave et ve karıştır.
4. Tortilla gözlemeleri hazırla
Tortilla’ların bir tanesini kuru zemine al. Üzerine maydanozlu peynirin yarısını koy ve yay. Başka bir tortilla ile kapa. Kalan malzemeler için de aynı işlemi yap. Orta boy bir tavayı orta derece ateşte ısıt. Hazırladığın peynirli tortilla’lardan bir tanesini koy. Her bir tarafını 1 - 2 dakika kadar pişir. Ters çevirirken, dikkatli bir şekilde bir elini üzerine koyarak, spatula yardımıyla çevirebilirsin.
5. Yumurtaları ilave et ve tabakları hazırla
Sebzelerin bulunduğu tavada 2 tane çukur aç. Yumurtaları içlerine kır. Tuz ve karabiberle tatlandır. Tavanın üzerini kapa; 3 – 4 dakika kadar pişmeye bırak. Tavayı ateşten al, taze soğanlarla süsle. Yumurtalı sebzeleri dilersen tabaklara paylaştır, dilersen tavayla birlikte servis et. Yanlarında peynirli tortilla’larla birlikte sağlıklı bir yemeğin keyfini çıkar. Afiyet olsun!