Pestolu ve Ispanaklı Spagetti
Mantar ve Rendelenmiş Eski Kaşar eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
600 kcal / porsiyon (22 gr protein / 24 gr yağ / 70 gr karbonhidrat)

Bir tabak mutluluk, 20 dakikada hazır :) Ispanaklı ve krem peynirli spagetti tarifimizi mutlaka denemelisin!

Malzemeler
170 gr Spagetti
2 diş Sarımsak
1 tk Acı Pul Biber
3 yk Krem Peynir
200 gr Ispanak
35 gr Eski Kaşar
150 gr Mantar
0.25 sb Pesto Sosu
Nasıl Pişirilir?
1. Makarnayı haşla
Orta boy tencereye su ve büyük bir tutam tuz atıp kaynat. Kaynayan suya makarnaları koy, 9 - 10 dakika kadar makarna istediğin kıvama gelinceye dek haşla. Makarna suyundan dikkatli bir şekilde çeyrek su bardağı ayır. Makarnayı süz ve tencereye geri al. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır.
2. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Ispanak yapraklarını kalın saplarından ayır ve kabaca doğra. Mantarları 4’e böl. Sarımsağı iyice kıy. Kaşarı rendele.
3. Mantarları pişir
Büyük bir tavaya yarım yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Mantarları koy, tuz ve karabiberle tatlandırıp ara ara karıştırarak 3 - 4 dakika kadar pişir. Mantarları kenara al. Tavayı tekrar kullanacaksın.
4. Ispanakları pişir
Aynı tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Sarımsakları ve dilediğin kadar acı pul biber ekle. 30 saniye kadar, karıştırarak pişir. Ispanakları ilave et, 2 dakika kadar ıspanaklar hafifçe soluncaya dek pişir. Makarna pişirme suyunun yarısını ilave et, 3 - 4 dakika kadar su buharlaşana dek ara ara karıştırarak pişir. Ocağın ateşini kapat.
5. Makarnayı birleştir
Ispanakların piştiği tavaya makarnayı, krem peyniri, mantarları ve kalan makarna pişirme suyunu ekle. Ateşi orta-yüksek dereceye getir ve 1 - 2 dakika kadar malzemeler birleşinceye kadar karıştıararak pişir. Tavayı ateşten al, pesto sosu ekle ve güzelce karıştır. Sosun kıvamı kuru gelirse 1’er yemek kaşığı ekleyerek makarna ve malzemeleri karıştır.
6. Tabakları hazırla
Makarnayı tabaklara paylaştır. Üzerlerini eski kaşar peyniriyle süsleyerek servis et. Afiyet olsun!