Salçalı Hellim Küpleri
Fırınlanmış Tatlı Patates ve Yeşillik eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
762 kcal / porsiyon (25 gr protein / 51 gr yağ / 55 gr karbonhidrat)

Hellim + Salça = ❤️️ Tatlı patates tabanında hazırladığımız sebze kasemize yeni keşfettiğimiz salçalı hellimle hem sıcaklık hem de bol lezzet katıyoruz.

Malzemeler
200 gr Hellim Peyniri
1 adet Havuç
1 adet Kapya Biber
1 yk Biber Salçası
150 gr Karışık Yeşillik
4 gr Maydanoz
1 Limon
300 gr Tatlı Patates
Nasıl Pişirilir?
1. Tatlı patatesleri fırınla
Fırını 200 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Tatlı patatesi küçük küpler halinde doğra. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır. Tek kat olacak şekilde tepsiye yay. 20 – 25 dakika kadar, patatesler kızarıncaya dek fırınla. Pişirme süresinin yarısında karıştırmayı ihmal etme.
2. Malzemeleri hazırla
Maydanoz yapraklarını kalın saplarından ayır ve kabaca doğra. Karışık yeşillikleri kabaca doğra. Kapya biberin sapını kesip at, damarlarını ve çekirdeklerini çıkar, 1’er santimlik küpler halinde doğra. Havucu boyuna ikiye böl ve küçük küpler halinde doğra. Limonu ikiye böl. Hellim peynirini küpler halinde doğra.
3. Kapya biberleri közle
Orta boy bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta derece ateşte ısıt. Kapya biberleri ekle, 3 – 4 dakika kadar ara ara karıştırarak pişir. Kenara al. Tavayı tekrar kullanacaksın.
4. Hellim peynirlerini kızart
Orta boy bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekle ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Hellimleri ekle, 3 – 4 dakika kadar, ara ara karıştırarak kızart. Hellimleri kenara al. Tavayı tekrar kullanacaksın.
5. Hellimleri tamamla
Aynı tavaya 1 yemek kaşığı daha zeytinyağı koy. Biber salçasını ilave et, 2 yemek kaşığı su ekle. Tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştırarak 1 – 2 dakika kadar hafif koyu kıvamda bir sos elde edene kadar pişir. Hellim peynirlerini ilave et, 1 – 2 dakika kadar karıştırarak pişir.
6. Salatayı tamamla
Büyük bir kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu koy. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. Havuçları, biberleri, yeşillikleri ve patatesleri ilave edip güzelce karıştır. Salatayı kaselere paylaştır. Üzerlerine hellim peynirlerini ilave et. Maydanoz yapraklarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!