Sarımsaklı ve Pul Biberli Levrek Tava
Domatesli Arpa Şehriye eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
450 kcal / porsiyon (27 gr protein / 24 gr yağ / 29 gr karbonhidrat)

Taze balık ve taze yeşilliğin varsa, güzel bir akşam yemeğine oldukça yakınsın demektir. Biz bu tarifimizde balık ve yeşillik ikilisine eşlikçi olarak domatesli arpa şehriye hazırladık.

Malzemeler
2 adet Levrek Fileto
6 adet Kokteyl Domates
2 diş Sarımsak
100 gr Karışık Yeşillik
4 gr Maydanoz
1 adet Salatalık
0.5 tk Acı Pul Biber
0.5 sb Arpa Şehriye
Nasıl Pişirilir?
1. Arpa şehriyeyi haşla

Orta boy bir tencerede su ve tuzlu su kaynat. Şehriyeleri koy ve 9 – 11 dakika, al dante (dişe gelecek kıvamda) olana kadar ara ara karıştırarak pişir. Arpa şehriyeyi süz ve kenara al.

2. Malzemeleri hazırla

Domatesleri 4’e böl. Sarımsakları iyice kıy veya rendele. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve kabaca doğra. Karışık yeşillikleri kabaca doğra. Salatalığı ince ince doğra.

3. Balıkları pişir

Orta boy bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta yüksek derece ateşte ısıt. Sarımsakları ve dilediğin kadar acı pul biberi ekle, karıştır; 30 saniye kadar sarımsaklar kokusunu salıncaya dek pişir. Balıkları havlu peçeteyle kurula, tuz ve karabiberle tatlandır. Tavaya ekle, her bir tarafını 3 – 4’er dakika kadar pişir. Balıkları kenara al.

4. Salatayı hazırla

Orta boy bir kaseye yeşillikleri ve salatalığı koy. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ile tatlandırıp karıştır.

5. Arpa şehriyeyi tamamla ve tabakları servis et

Domatesleri ve maydanozun 2/3’ünü arpa şehriye ile karıştır. Arpa şehriyeleri tabaklara paylaştır. Balıkları ilave et, üzerlerini kalan maydanoz yapraklarıyla süsle. Yanlarında salatayla birlikte servis et. Afiyet olsun!