Sebzeli Kabak Sandal
Mantarlı ve Kinoalı İç Dolgu eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 - 40 dk.
Kalori
401 kcal / porsiyon (17 gr protein / 19 gr yağ / 47 gr karbonhidrat)

Bu sandaldan hiç inmek istemeyeceksiniz! :) Taptaze kabakları protein zengini kinoa ve mantarla doldurduk, kekikle ferahlık kattık ve üzerlerini rende peynir ile tamamladık. Nefis!

Malzemeler
0.25 sb Rende Mozzarella
2 adet Salkım Domates
2 adet Kabak (Büyük Boy)
120 gr Kültür Mantarı
2 diş Sarımsak
7 gr Maydanoz
6 dal Taze Kekik
100 gr Haşlanmış Nohut
1 adet Kuru Soğan
0.25 sb Kinoa
Nasıl Pişirilir?
1. Kabakları fırınla
Fırını 220 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Kabakları uzunlamasına ikiye böl, bir kaşık yardımıyla içini çıkar. Kabakları, kesik yerleri aşağı bakacak şekilde, pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine yerleştir. Dışlarını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle ovala. Fırına ver; 20 – 25 dakika kadar, kabaklar kızarıncaya dek pişir.
2. Kinoaları pişir
Küçük bir tencereye yarım tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta yüksek derece ateşte ısıt. Kinoayı ekle ve 1 dakika kadar karıştırarak kavur. Yarım su bardağı su ekle, ateşi yüksek dereceye getir ve suyu kaynat. Su kaynadığı zaman ateşi düşük dereceye getir, tencerenin kapağını kapat ve 15 dakika kadar, kinoalar suyunu çekene dek pişir.
3. Malzemeleri hazırla
Salkım domatesi ortadan ikiye böl ve küçük küpler halinde doğra. Mantarları iyice doğra. Sarımsakları iyice kıy. Maydanoz yapraklarını saplarından ayır ve iyice doğra. Kekik yapraklarını dallarından ayır. Soğanı ikiye böl, kabuklarını soy ve küçük küpler halinde doğra. Nohutları süz.
4. Sebzeleri pişir
Büyük bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Soğanları ekle; karıştırarak 2 – 3 dakika kadar, soğanlar yumuşayıncaya kadar pişir. Mantarları, domatesleri ve kekik yapraklarını ilave et; 4 – 5 dakika kadar sebzeler yumuşayıncaya dek pişir. Nohutları ilave et; 1 dakika daha, karıştırarak pişir. Sarımsağı ekle, tuz ve karabiberle tatlandır; 30 saniye kadar, karıştırarak pişir. Tavayı ateşten al. Kinoalar pişince kinoaları da içine ekle ve iyice karıştır.
5. Kabakları doldur
Fırını 260 dereceye getir. Kabaklar pişince fırından al, kesik kısımları yukarı bakacak şekilde çevir, içlerini alabildiği kadar iç harç ile doldur. Üzerlerini rende mozzarella ile süsleyip fırına ver. 2 – 3 dakika kadar, peynir eriyene dek pişir. Fazla iç harç kaldıysa tabaklarla birlikte servis et.
6. Tabakları hazırla
Kabakları tabaklara paylaştır. Fazla kalan iç harç varsa ilave et. Maydanoz yapraklarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!