Sebzeli Kinoa Salatası
Cranberries ve Nohut eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
664 kcal / porsiyon (40 gr protein / 26 gr yağ / 72 gr karbonhidrat)

Sağlığı ve lezzeti bir arada tatmadıysan, bugüne kadar hiç ŞefGibi tarifi denememişsin demektir 🙂 Bu tarif, başlaman için çok iyi bir seçim!

Malzemeler
1 adet Patlıcan
1 adet Kabak
2 diş Sarımsak
1 adet Taze Soğan
10 gr Taze Nane
1 çk Garam Masala
1 yk Sebze Bulyon
200 gr Haşlanmış Nohut
1 yk File Badem
30 gr Kurutulmuş Cranberries
0.75 sb Kinoa
Nasıl Pişirilir?
1. Kinoayı pişir

Küçük bir tencereye 1 tatlı kaşığı kinoa koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kinoaları ekle ve 30 saniye kadar kavur. 1.5 su bardağı soy ve büyük bir tutam tuz koyup kaynat. Su kaynadığı zaman ateşi kıs ve tencerenin kapağını kapat. 15 dakika boyunca, kinoalar suyunu çekene dek pişir.

2. Malzemeleri hazırla

Su ısıtıcıda yarım su bardağı su kaynat. Patlıcanın ve kabağın saplarını kesip at. Boyuna ikiye böl ve lokma büyüklüğünde küpler halinde doğra. Sarımsakları ince ince kıy. Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra. Taze nane yapraklarını kalın saplarından ayır ve ince ince doğra. Kaynayan suya sebze bulyonu koy ve karıştırarak çözdür. Cranberries’leri kabaca doğra. Nohutları süz.

3. Sebzeleri pişir

Büyük bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup orta-yüksek derece ateşte ısıt. Patlıcan ve kabakları ekle, tuz ve karabiberle tatlandırıp sık sık karıştırarak 5 – 6 dakika boyunca pişir. Sarımsakları ve garam masala’yı koy, 30 saniye kadar karıştırarak pişir. Sebze bulyonu ekle; 1 – 2 dakika boyunca karıştırarak, bulyonun kıvamı koyulaşana dek pişir. Nohutları ve taze soğanları ilave et, sebze bulyonun suyu buharlaştıysa iki yemek kaşığı daha içme suyu ekle. Karıştırarak, 2 – 3 dakika boyunca sebzeler birleşinceye dek pişir. Kenara al.

4. Tabakları hazırla

Pişen kinoanın içerisinde kurutulmuş cranberries’leri koy ve karıştır.

Kinoayı tabaklara paylaştır.

Üzerlerine nohutlu sebzeleri koy.

Badem parçalarıyla ve nane yapraklarıyla süsleyerek servis et.

Afiyet olsun!