Şeftalili Mozzarella Salatası
Çiğ Badem Parçaları ve Şeker Domates eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
430 kcal / porsiyon (17 gr protein / 30 gr yağ / 29 gr karbonhidrat)

Ocak-fırın kullanmadan ve 20 dakikada nefis bir yemek hazırlıyoruz! Malzemelerin kendileri tek başlarına ağız sulandırmak için yeterli: Şeftali (A-C vitamini deposu), mozzarella peynir (protein kaynağı), çiğ badem (kolesterol düşmanı), şeker domates (doğal antioksidan), fesleğen (solunum yolu rahatlatıcı) ve salatalık (C vitamini kaynağı).

 

Mutfak Gereçleri

Küçük Boy Tencere

Süzgeç

Büyük Boy Kase

Küçük Boy Kase

Malzemeler
250 gr Mozzarella
1 adet Kırmızı Soğan
1 adet Şeftali
2 yk Kırmızı Şarap Sirkesi
250 gr Şeker Domates
7 gr Fesleğen
30 gr Çekirdeksiz Siyah Zeytin
30 gr Kapari
1 adet Salatalık
1 yk Kuru Kekik
1 diş Sarımsak
30 g Çiğ Badem
Nasıl Pişirilir?
1. Soğanı hazırla

Küçük bir tencerede su kaynat (veya su ısıtıcı kullan). Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Soğanın köklerini kes. İkiye böl. Kabuklarını soy ve ince ince doğra. Soğanları süzgecin üzerine koy. Dikkatli bir şekilde kaynayan su ile süz. Orta boy bir kaseye soğanları ve kırmızı şarap sirkesini ekle; güzelce karıştır. Ara ara karıştırmayı ihmal etme.

2. Malzemeleri hazırla

Salatalıkları yarımşar santimlik dilimler halinde doğra. Kapari ve zeytinleri bir arada güzelce doğra. Şeker domatesleri ikiye böl. Sarımsağı güzelce kıy. Şeftaliyi ortadan ikiye böl, çekirdeğini çıkar ve ince ince dilimle.

3. Salatayı birleştir

Büyük bir kaseye soğanları (fazla sirkeyi kasesinde bırakarak), şeftali dilimlerini, şeker domatesleri, zeytinleri ve kaparileri, salatalığı ekle. Kenara al.

4. Salata sosunu hazırla ve salatayı tamamla

Fesleğen yapraklarını saplarından ayır ve güzelce doğra. Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı, fesleğen yapraklarını, kuru kekikleri ve dilediğiniz kadar sarımsağı koy. Güzelce karıştır. Tuz ve karabiber ile tatlandır. Sosu salata kasesine dök ve salatayı güzelce karıştır.

5. Tabakları hazırla

Bademleri kabaca doğra. Salatayı tabaklara paylaştır. Üzerlerine mozzarella toplarını yerleştir. Badem parçalarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!