Siyah Pirinçli Nohut Kasesi
Kuşkonmaz, Fesleğen ve Tulum Peyniri eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
477 kcal / porsiyon (19 gr protein / 24 gr yağ / 53 gr karbonhidrat)

Taze ye, iyi yaşa! Kendine bir iyilik yap ve kendine içi dolu dolu salatalar hazırla. Böylece hem sağlık hem de lezzetten uzak kalma. Bu tarifle başlayabilirsin. 

Malzemeler
0.25 sb Siyah Pirinç
6 adet Kuşkonmaz
200 gr Haşlanmış Nohut
1 adet Salatalık
1 adet Salkım Domates
0.25 sb Erzincan Deri Tulum
30 gr Salamura Zeytin
7 gr Fesleğen
1 yk Balsamik Sirke
1 paket Salata Baharat Karışımı (1 tk Kuru fesleğen, 1 tk Kuru Kekik)
Nasıl Pişirilir?
1. Siyah pirinci pişir
Fırını 200 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Orta boy bir tencerede su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Kaynayan suya pirinçleri ekle, 25 - 30 dakika kadar pirinçler yumuşayıncaya dek pişir. Süz ve kenara al.
2. Nohutları ve kuşkonmazları fırınla
Kuşkonmazların kalın saplarını koparıp at, 2 - 3’er parça halinde kes. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine nohutları ekle, üzerlerinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir, tuz ve karabiberle tatlandırıp fırına ver. 20 dakika kadar, nohutlar çıtır bir kıvama gelinceye kadar pişir. Nohutları fırınladıktan 10 dakika sonra tepsiye kuşkonmazları koy. Üzerlerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir, tuz ve karabiberle tatlandırıp fırına geri koy. 10 dakika kadar pişir, nohutlarla birlikte fırından çıkar.
3. Salata sosunu hazırla
Küçük bir kaseye 1 yemek kaşığı zeytinyağı, balsamik sirkesini ve salata baharatını ekle. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
4. Salatayı hazırla
Salatalığı uzunlamasına ikiye böl, tekrar uzunlamasına ikiye bölüp yarım ay parçaları olacak şekilde doğra. Salkım domatesi ikiye böl ve küçük küpler halinde doğra. Siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkar ve kabaca doğra. Fesleğenleri kalın saplarından ayırıp ince ince doğra. Kestiğin taze malzemeleri büyük bir kaseye koy. Roka yapraklarını saplarından ayırıp (dilersen kabaca elinle kopararak) aynı kaseye ilave et. Pişmiş nohutları ve pirinçleri de ilave et. Salata sosunu koy, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
5. Tabakları hazırla
Salataları tabaklara koy. Kuşkonmaz parçalarını üzerlerine paylaştır. Tulum peynirle (ufalayarak) süsleyerek servis et. Afiyet olsun!