Susamlı Fırın Levrek
Siyah Pirinç ve Yeşil Salata eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 - 35 dk.
Kalori
636 kcal / porsiyon (30 gr protein / 42 gr yağ / 42 gr karbonhidrat)

Bu haftaki balık tarifimizde, lezzetini uzun bir süre unutamayacağınız susamla kapladığımız levrek dilimlerine, antioksidan zengini siyah pirinç eşlik ediyor. 

Malzemeler
2 adet Levrek Fileto
1/2 sb Pekmez
1/2 sb Susam
75 gr Karışık Yeşillik
1 adet Limon
4 gr Fesleğen
4 gr Taze Nane
0.25 sb Siyah Pirinç
Nasıl Pişirilir?
1. Siyah pirinci pişir
Fırını 180 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Orta boy bir tencerede su ve büyük bir tutam tuz kaynat. Kaynayan suya pirinçleri ekle, 25 - 30 dakika kadar pirinçler yumuşayıncaya dek pişir. Süz ve kenara al.
2. Malzemeleri hazırla
Limonu ikiye böl. Fesleğen yapraklarını saplarından ayır ve ince ince kıy. Taze nane yapraklarını saplarından ayır ve ince ince kıy.
3. Balıkları hazırla
Levrek filetoları uzunlamasına 2 şerit olacak şekilde doğra. Küçük bir kaseye susamları, başka bir küçük kaseye pekmezi koy. Fırın tepsisine pişirme kağıdı koy. Levrek parçalarını önce pekmeze, sona susama batır ve her tarafını kaplamaya özen göster. Levrekleri susamla kapladıktan sonra pişirme kağıdı serili fırın tepsisine koy. Fırına ver, 15 dakika kadar, balıklar tamamıyla pişene dek pişir.
4. Salatayı hazırla
Büyük bir kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, fesleğen ve nane yapraklarının 2/3’ünü koy. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. Karışık yeşillikleri elinle kabaca kopararak ilave et ve tekrar karıştır.
5. Tabakları hazırla
Siyah pirinci ve salatayı tabaklara paylaştır. Levrek filetoları ilave et. Kalan nane ve fesleğen yapraklarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!