Tavada Çıtır Levrek
Fırında Tatlı Patates, Havuç ve Hardal Soslu Salata eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
25 - 30 dk.
Kalori
457 kcal / porsiyon (28 gr protein / 18 gr yağ / 49 gr karbonhidrat)

Basit, sağlıklı ve nefis! Tavada çıtır çıtır pişirdiğimiz levreğe, sağlıklı tatlı patates ve havuç dilimleri ile nefis hardallı sos eşlik ediyor.

Malzemeler
120 gr Şeker Domates
1 adet Limon
1 tk Toz Sarımsak
2 tk Dijon Hardal
2 adet Levrek Fileto
200 gr Tatlı Patates
55 gr Karışık Yeşillik
3 yk Mısır Unu
2 adet Havuç
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Fırını 200 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Domatesleri ikiye böl. Havuçların saplarını kesip at, soy ve kibrit çöpü şeklinde doğra. Patatesleri elma dilimi şeklinde doğra.
2. Patatesleri fırınla
Patatesleri pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine koy; 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandır. Tepsiyi fırına koy; 15 – 20 dakika kadar, patatesler çıtır bir kıvama gelinceye dek pişir. Patatesleri fırında 5 dakika pişirdikten sonra tepsiyi çıkart ve havuçları koy. 10 – 15 dakika kadar, havuçlar kızarana dek patateslerle birlikte pişir. Yanmamaları için ara ara kontrol etmeyi ihmal etme.
3. Balıkları pişir
Orta büyüklükte bir kaseye mısır ununu koy. İçine limon kabuklarını rendele, toz sarımsağı koy, tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır. Balıkların her bir tarafını, 1’er tatlı kaşığı zeytinyağı ile kapla. Balıkların her bir tarafını mısır unu karışımı ile kapla. Orta büyüklükte bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Balıkları koy, her bir tarafını 3 – 4’er dakika kadar, balıkların içi tamamıyla pişene dek pişir.
4. Salatayı hazırla
Büyük bir kaseye hardalı koy. Limonu ikiye böl ve yarısının suyunu sık. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır. Yeşillikleri (dilersen elinle kabaca kopararak) ve domatesleri ilave et. Güzelce karıştır.
5. Tabakları hazırla
Çıtır levrek filetoları ve salatayı tabaklara paylaştır. Yanlarında fırında pişmiş tatlı patates ve havuç dilimleriyle birlikte servis et. Afiyet olsun!