Tavuklu Noodle
Renkli Biberler eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
752 kcal / porsiyon (45 gr protein / 37 gr yağ / 55 gr karbonhidrat)

Basit yapısı ve enfes tadı ile 4000 yıldır (evet dört bin!) sofralarda kendine yer bulabilen noodle’ı bir ayrı seviyoruz ❤️️ Kendisiyle nefis tavuklu ve sebzeli bir lo mein hazırlıyoruz.  

Malzemeler
320 gr Kemiksiz Tavuk But
1 adet Kapya Biber
1 adet Köy Biberi
1 adet Havuç
4 dal Taze Soğan
15 gr Zencefil
5 gr Kuru Kekik
1 tk Toz Kırmızı Biber
1 adet Tavuk Bulyon
50 gr Bal
1.5 yk Soya Sosu
1 paket Noodle (3 Blok)
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Küçük bir tencere su ve tuz kaynat. Havuçların saplarını kesip at, soy ve kibrit çöpü şeklinde doğra. Biberlerin saplarını kesip at, boyuna ikiye böl ve kaşık yardımıyla damarlarını ve çekirdeklerini ayır. Kibrit çöpü şeklinde doğra. Zencefili soy ve rendele. Taze soğanların yeşil kısımlarını ince ince doğra. Tavukları şeritler halinde doğra, orta boy bir kaseye koy. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, kırmızı biber, tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
2. Noodle’ı pişir
Kaynayan sudan, dikkatli bir şekilde, çeyrek su bardağı suyu kenara ayır. Kaynayan suya noodle’ları koy. 5 dakika kadar pişir, süz ve kenar al.
3. Sebzeleri pişir
Noodle pişerken büyük bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Havuçları ekle, 2 – 3 dakika kadar ara ara karıştırarak pişir. Biberleri ilave et, tuz ve karabiberle tatlandırıp ara ara karıştırarak 4 – 5 dakika kadar, sebzeler yumuşayıncaya dek pişir. Sebzeleri kenara al, tavayı tekrar kullanacaksın.
4. Tavukları pişir
Aynı tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı daha koy ve yüksek derece ateşte ısıt. Tavukları ilave et, ara ara karıştırarak 5 dakika kadar pişir.
5. Sosu hazırla ve noodle’ı tamamla
Tavuklar pişerken ayırdığın kaynayan suya tavuk bulyonun yarısını koy ve güzelce karıştır. Küçük bir kaseye balı, soya sosunu, zencefili, kekiği, tavuk bulyonlu suyu ve taze soğanın yarısını koy. Tavukların piştiği tavaya sosu koy, ateşi orta dereceye getir, 5 – 6 dakika kadar ara ara karıştırarak pişir. Noodle’ları ve sebzeleri ilave et; malzemelerle birleşene dek karıştır.
6. Tabakları hazırla
Noodle’ı tabaklara paylaştır. Kalan taze soğan parçalarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!