Taze Fasulye
Cacık eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
45 dk.
Kalori
403 kcal / porsiyon (17 gr protein / 24 gr yağ / 36 gr karbonhidrat)

O bir klasik! Taze fasulye yemeği. Kışın içinizi ısıtacak bu harika sebze yemeğini, naneli koyu cacık eşliğinde servis ediyoruz.

Malzemeler
200 gr Süzme Yoğurt
1 adet Domates
1 diş Sarımsak
1 yk Domates Salçası
4 gr Taze Nane
500 gr Taze Fasulye
1 tk Acı Pul Biber
150 gr Taze Patates
1 adet Kuru Soğan
1 adet Salatalık
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Soğanıı ikiye böl, kabuklarını çıkar ve küçük küpler halinde doğa. Fasulyelerin uçlarını kesip at; lokmalık parçalar halinde böl. Patatesleri küçük küpler halinde doğra. Domatesi ikiye böl ve rendele. Sarımsağı ince ince kıy.
2. Sebzeleri pişirmeye başla
Tencereye 3 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Soğanları ekle; 2 - 3 dakika kadar soğanlar yumuşayıncaya dek pişir. Sarımsakları ekle, 30 saniye kadar kokusunu salıncaya dek pişir. Domatesi ve salçayı ekle; tuz ve karabiberle tatlandırıp 1 dakika kadar karıştırarak pişir. Fasulyeleri ekle, karıştır, tencerenin kapağını kapat ve 5 dakika kadar pişmeye bırak. Tencerenin kapağını aç, patatesleri ekle. Dilediğin kadar acı pul biber, tuz ve karabiberle tatlandır. Yarım su bardağı su ekle ve karıştır. Ateşi yüksek dereceye getir ve kaynat. Su kaynadığı zaman ateşi kısık dereceye getir ve 30 dakika kadar, sebzeler yumuşayıncaya dek pişmeye bırak.
3. Cacığı hazırla
Taze nane yapraklarını saplarından ayır ve ince ince doğra. Salatalığı küçük küpler halinde doğra. Orta boy bir kaseye yoğurdu, salatalığı ve nane yapraklarını koy. Tuz ve karabiberle tatlandırıp güzelce karıştır.
4. Tabakları hazırla
Fasulyeyi tabaklara paylaştır. Yanlarında cacıkla birlikte servis et. Afiyet olsun!