Taze Nane ve Limonlu Izgara Somon
Kuşkonmaz ve Fırınlanmış Patates Salatası eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
25 - 30 dk.
Kalori
552 kcal / porsiyon (42 gr protein / 32 gr yağ / 28 gr karbonhidrat)

Taze nane-limon sosu, ferah ve keskin tadıyla, somonun yoğun lezzetine çok iyi eşlik ediyor. Salatının içerisindeki A-B-C vitamini deposu kuşkonmaz ve cilt dostu taze patatesler ise bu harika eşleşmeye ekstra lezzet katmanları katıyor. 

 

Mutfak Gereçleri

Fırın Tepsisi

Pişirme Kağıdı

Küçük Boy Kase

Orta Boy Tava

Büyük Boy Kase

Malzemeler
2 adet Somon Fileto
200 gr Taze Patates
200 gr Kuşkonmaz
1 adet Limon
7 gr Taze Nane
1 yk Kırmızı Şarap Sirkesi
1 yk Taneli Hardal
1 adet Közlenmiş Kırmızı Biber
55 gr Karışık Yeşillik
20 gr Ceviz
Nasıl Pişirilir?
1. Patates ve kuşkonmazları fırınla

Fırını 230 derecede ısıt. Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Patatesleri uzunlamasına ikiye böl. Tekrar uzunlamasına bölerek 1'er santimlik elma dilimi şeklinde parçalara ayır. Kuşkonmazların sert köklerini kesip at. Kalan kısımlarını ortadan ikiye böl. Patatesleri ve kuşkonmazları pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine yerleştir. Üzerlerinde 2 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdir. Tuz ve karabiber ile tatlandır. 15 dakika kadar, patatesler pişip hafifçe kızarana dek fırınla.

2. Taze naneli ve limonlu sosu hazırla

Nane yapraklarını saplarından ayır ve güzelce kıy. Limon kabuğunu 1 tatlı kaşığı elde edecek kadar rendele (tercihen ince rende ile). Kabukların beyaz kısımlarını rendelememeye özen göster. Renden yoksa soyucu yardımıyla limon kabuklarını soy ve güzelce kıy. Limonu ikiye böl. Küçük bir kaseye naneleri, limon kabuklarını, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekle. Güzelce karıştır. Tuz ve karabiber ile tatlandır.

3. Salata sosunu hazırla

Küçük bir kasede kırmızı şarap sirkesini, taneli hardalı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını güzelce karıştır. Tuz ve karabiber ile tatlandır.

4. Somonu pişir

Orta boy bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekle ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Somon filetoyu kağıt havluyla hafifçe bastırarak kurula. Tuz ve karabiber ile tatlandır. Somon filetonun derili kısmı tavaya gelecek şekilde ekle. 4 – 5 dakika boyunca pişir. Diğer tarafını çevir ve 2 – 4 dakika daha, balığın içi tamamıyla pişene dek pişir. Kenara al.

5. Salatayı hazırla

Közlenmiş kırmızı biberi ince ince doğra. Cevizleri kabaca doğra. Büyük bir kaseye yeşillikleri (istersen elinle kabaca kopararak), közlenmiş kırmızı biberi, cevizleri, taze patatesleri, kuşkonmazları ve salata sosunu ekle. Güzelce karıştır.

6. Tabakları hazırla

Salatayı tabaklara bölüştür. Somonların derilerini dikkatli bir şekilde çıkar. Somonları salataların üzerine ekle. Taze naneli ve limonlu sos ile süsleyerek servis et. Afiyet olsun!