Tek Tencerede Sebzeli Makarna
Domates, Kapari ve Eski Kaşar eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 dk.
Kalori
557 kcal / porsiyon (20 gr protein / 13.3 gr yağ / 87 gr karbonhidrat)

Tek tencerede mükemmel bir makarna hazırlamaya var mısın? 😋 Bir çırpıda hazırladığın bu lezzete, hem sen hem de evdekiler çok şaşıracak 🙂

Malzemeler
40 gr Eski Kaşar
2 diş Sarımsak
2 dal Taze Soğan
0.5 tk Acı Pul Biber
1 yk Sebze Bulyon
1 kutu Doğranmış Domates
30 gr Kapari
60 gr Doğranmış Siyah Zeytin
1 adet Kırmızı Soğan
190 gr Kelebek Makarna
Nasıl Pişirilir?
1. Malzemeleri hazırla
Sarımsakları ince ince kıy. Taze soğanı ince ince doğra. Kaparileri kabaca doğra. Kırmızı soğanı ikiye böl ve ince ince yarım ay şeklinde doğra. Kaşarı rendele. Domatesleri süz.
2. Soğanları pişir
Su ısıtıcıda 500 ml su kaynat. Orta boy tencereye 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Kırmızı soğanları ilave et, 3 – 4 dakika kadar yumuşayıncaya dek pişir. Kırmızı soğanlar yumuşadığı zaman suyu ve sebze bulyonu ekle. Ateşi yüksek dereceye getir ve suyu tekrar kaynat.
3. Makarnayı pişir
Su kaynadığı zaman makarnaları ekle ve ateşi orta dereceye getir. Doğranmış domatesleri, sarımsakları, kaparileri, zeytinleri ve dilediğin kadar acı pul biberi ekle. Güzelce karıştır. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ekle. Tencerenin kapağını kapat ve 5 – 8 dakika boyunca pişir.
4. Makarnayı pişirmeye devam et
Tencerenin kapağını aç, 3 – 5 dakika boyunca makarnalar yumuşayıncaya dek, sürekli karıştırarak pişirmeye devam et. Makarnayı süz. (Not: Makarnanın pişme süresi kullandığınız markaya göre değişebilir)
5. Tabakları hazırla
Makarnayı tabaklara paylaştır. Üzerlerini kaşar peyniri ve taze soğan parçalarıyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!