Teriyaki Soslu Biftek Parçaları
Pazılı Kepekli Pirinç Pilavı eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
30 - 35 dk.
Kalori
761 kcal / porsiyon (51 gr protein / 25 gr yağ / 70 gr karbonhidrat)

Tabağınıza sahip çıkın, çünkü bu tarif çoook lezzetli oldu! Teriyaki soslu biftek parçaları ve sağlıklı kepekli pilav. Sağlık ve lezzet nefis bir şekilde bir arada.

Malzemeler
300 gr Biftek
1 diş Sarımsak
1 cm Zencefil
2 dal Taze Soğan
200 gr Pazı
0.5 yk Çörek Otu
1 yk Bal
2 yk Soya Sosu
0.75 sb Kepekli Pirinç
Nasıl Pişirilir?
1. Bifteği marine et
Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Sarımsağı rendele veya iyice kıy. Zencefilin kabuklarını soy, rendele veya iyice kıy. Orta boy bir kaseye soya sosunun yarısını, balı, sarımsağın yarısını ve zencefili ekle. Güzelce karıştır. Bifteği parmak kalınlığında doğra ve kaseye ekle. Etler tamamıyla sosla kaplanacak şekilde karıştır. Kenara al.
2. Kepekli pirinci pişir
Orta boy bir tencerede su ve tuz kaynat. Kaynayan suya kepekli pirinçleri ekle, 25 dakika kadar pirinçler yumuşayıncaya dek pişir. Süz ve kenara al.
3. Malzemeleri hazırla
Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra (beyaz kısımlarını kullanmayacaksın). Pazıyı kabaca doğra.
4. Etleri pişir
Büyük bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Marine ettiğin biftekleri (marine sosunu kasede bırakarak) tavaya ekle. 4 - 5 dakika boyunca, karıştırarak pişir. Etleri tavadan kenara al, kasede kalan marine sosunu ekle, ateşi yüksek dereceye getir. 30 saniye - 1 dakika kadar pişir. Etleri ilave et, etler sosla kaplanacak şekilde karıştırarak 30 saniye - 1 dakika kadar pişir.
5. Pazıları pişir
Orta boy bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı koy ve orta-yüksek derece ateşte ısıt. Pazıları, sarımsağın ve zencefilin kalanını ilave et; 2 dakika kadar, pazılar hafifçe soluncaya kadar pişir. 2 yemek kaşığı su ekle; 1 dakika kadar, eklediğin su buharlaşıncaya dek pişir. Kenara al.
6. Kepekli pilavı tamamla ve servis et
Pazıyı kepekli pilavın bulunduğu tencereye ekle; tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır. Pazılı pilavı tabaklara paylaştır. Üzerlerine etleri ekle. Yeşil soğan parçaları ve çörek otuyla süsleyerek servis et. Afiyet olsun!