Teriyaki Soslu Levrek
Fırınlanmış Brokoli ve Yasemin Pilavı eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
20 dk.
Kalori
477 kcal / porsiyon (31 gr protein / 20 gr yağ / 48 gr karbonhidrat)

Ev yapımı teriyaki sosu ❤️️ Bal, pirinç sirkesi ve soya sosu ile hazırladığımız teriyaki sosunu, nefis levrek filetomuzun ve yasemin pilavımızın lezzetine lezzet katmak için kullanıyoruz!

Malzemeler
2 adet Levrek Fileto
2 dal Taze Soğan
400 gr Brokoli
5 g Susam
25 gr Bal
1 yk Pirinç Sirkesi
1 yk Soya Sosu
0.75 sb Yasemin Pirinci
Nasıl Pişirilir?
1. Yasemin pilavını pişir

Fırını 180 dereceye getir.

Küçük bir tencereye pirinçleri, 1.5 su bardağı su ve büyük bir tutam tuz koy.

Ateşi yüksek dereceye getir ve kaynat.

Su kaynadığı zaman ateşi kıs ve tencerenin üzerini kapa.

15 dakika kadar, pirinçler suyunu çekinceye dek pişir.

2. Brokolileri fırınla

Brokolileri lokma büyüklüğünde çiçekler halinde doğra. Pişirme kağıdı serili bir fırın tepsisine brokolileri koy. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırıp karıştır. Brokolileri tek kat olacak şekilde tepsiye yay ve fırına ver. 10 - 12 dakika kadar, brokoliler hafifçe kızarana dek pişir. Pişirme süresinin ortasında brokolileri ters-yüz etmeyi ihmal etme.

3. Balıkları pişir

Orta boy bir tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koy ve orta yüksek derece ateşte ısıt. Balıkları havlu peçeteyle hafifçe bastırarak kurula. Her bir tarafını tuz ve karabiberle tatlandır. Tavaya koy, her bir tarafını 3 - 4 dakika kadar pişir. Balıkları kenara al. Tavayı kullanmaya devam edeceksin.

4. Teriyaki sosu pişir

Ateşi orta dereceye getir. Balıkları pişirdiğin tavaya soya sosunu, pirinç sirkesini ve balı koy. 1 - 2 dakika kadar, sos hafifçe koyu bir kıvama gelinceye dek karıştırarak pişir.

5. Tabakları hazırla

Taze soğanın yeşil kısımlarını ince ince doğra. Brokoli ve yasemin pilavını tabaklara paylaştır. Balıkları yanlarına koy. Üzerlerinde teriyaki sosu gezdir. Taze soğan dilimleri ve susam taneleriyle süsleyerek servis et. Afiyet olsun!