Vejetaryen Spring Rolls
Tofu Peyniri, Esmer Pirinç ve Fıstık Ezmeli Dip Sos eşliğinde
Porsiyon
2 kişi
Zaman
35 dk.
Kalori
585 kcal / porsiyon (23 gr protein / 29 gr yağ / 67 gr karbonhidrat)

Spring Rolls! Bizdeki adıyla Çin Böreği, bizce Çinlilerin yaptıkları en iyi icat :) Pirinç yufkası arasına sarılan malzemelerden oluşan yemeğin sayısız değişik versiyonu var. Bu tarifimizde protein deposu sebze tofu ve sebzelerle kıtır kıtır bir versiyonunu hazırladık. Yanında da fıstık ezmeli parmak ısırtan bir sos. 

 

Mutfak Gereçleri

Küçük Boy Tencere

Büyük Boy Tava

Küçük Boy Kase

 

Malzemeler
5 adet Pirinç Yufkası
1 adet Misket Limon
1 adet Kapya Biber
1 paket Spring Rolls Baharatı (Toz Kırmızı Biber, Toz Anason, Yenibahar, Toz Rezene, Tarçın)
200 gr Havuç
3 yaprak Marul
250 gr Tofu
2 yk Fıstık Ezmesi
2 yk Soya Sosu
4 cm Zencefil
0.25 sb Esmer Pirinç
1 adet Pişirme Kağıdı
Nasıl Pişirilir?
1. Pirinci pişir

Tüm taze malzemeleri yıka ve kurut. Esmer pirinçleri durula. Küçük bir tencere su kaynat ve pirinçleri ilave et. 20 – 25 dakika, pirinçler yumuşayıncaya dek pişir. Süz ve kenara al.

2. Malzemeleri hazırla

Misket limonu ikiye böl. Kapya biberin sapını kesip at, uzunlamasına ikiye böl. Çekirdeklerini ve damarlarını temiz. Kibrit çöpü şeklinde parçalar halinde doğra. Havucun saplarını kes, dış kabuğunu soy. Kibrit çöpü şeklinde doğra. Tofu peynirini küp küp kes. Zencefilin kabuklarını soy ve rendele.

3. Tofu peynirini pişir

Büyük bir tavaya yarım yemek kaşığı zeytinyağı ekle ve orta derece ateşte ısıt. Zencefili ekle, 1 dakika kadar, kokusunu salıncaya dek pişir. Tofu peynirlerini ekle ve ara ara çevirerek 5 dakika kadar pişir. Soya sosunun yarısını ilave et. 5 dakika daha, tofu peynirleri soya sosuyla karışıp güzelce kızarana dek pişirmeye devam et. Kenara al.

4. Sebzeleri pişir

Aynı tavaya tekrar yarım yemek kaşığı zeytinyağı ekle. Orta derece ateşte ısıt. Havuçları ve kapya biberleri ekle. 3 – 4 dakika kadar, sebzeler yumuşayıncaya dek pişir. Baharatı ve kalan soya sosunu ekle, 2 dakika daha karıştırarak pişir.

5. Fıstık ezmeli dip sosu hazırla

Küçük bir kaseye fıstık ezmesini, 2 yemek kaşığı suyu, yarım misket limonun suyunu ekle. Tuz ile tatlandırıp güzelce karıştır.

6. Spring roll’ları hazırla ve servis et

Küçük bir tencerede veya su ısıtıcıda su kaynat. Su kaynarken marulları kapya biber ve havuç gibi kibrit çöpü şeklinde doğra. Kaynayan suyu büyük bir kaseye koy. Kuru bir zemine pişirme kağıdını yay (bu sayede yufkalar yapışmayacak). Her bir seferinde ayrı ayrı yaparak, pirinç yufkasını sıcak suya koy. Birkaç saniye, yufka yumuşayıncaya dek bekle. Dikkatli bir şekilde yufkayı pişirme kağıdının üzerine koy. Havlu peçete yardımıyla hafifçe dokundurarak kurula. Yufkanın orta noktasının biraz daha aşağısına sırasıyla marul, sebze, pirinç ve tofu parçalarını koy. Sağ ve sol taraflarından yufkayı ortasına doğru kapa. Nazik bir şekilde yuvarlayarak sar. Her bir yufka için aynı işlemi yap. Kalan misket limonlarını elma dilimlerine ayır. Hazırladığın pirinç yufkalarını ister bütün halinde ister keserek sushi şeklinde tabaklara dağıt. Yanlarında fıstık ezmeli dip sos ve limon dilimleri ile servis et. Afiyet olsun!